Home Kategorie News Musisz mieć to na szybie. Zapłacisz 5 zł albo dostaniesz mandat!
1.55K

Musisz mieć to na szybie. Zapłacisz 5 zł albo dostaniesz mandat!

Jakiś czas temu radni Krakowa podjęli decyzję o wprowadzeniu strefy czystego transportu. Podobnie chcą zrobić inne polskie miasta. Samochody, które będą chciały wjechać do takich obszarów, muszą mieć specjalną naklejkę.

Już jakiś czas temu ustalono wzór nalepki pozwalającej na wjazd do stref czystego transportu. Umieszczane na niej będą informacje takie, jak rok produkcji pojazdu, rodzaj używanego paliwa, nazwa gminy, która nalepkę wydała i numer rejestracyjny pojazdu.

Naklejkę będzie trzeba umieścić w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu. Ma kosztować maksymalnie 5 zł.

– „Dzięki wprowadzonym zmianom posiadacze nisko i zeroemisyjnych pojazdów, którzy nie mają specjalnych tablic, będą mogli wjeżdżać do stref w całej Polsce. Łatwiej będzie też posiadaczom aut, które zostaną uznane za dopuszczone do wjazdu w różnych gminach w Polsce – jeśli ich pojazd będzie spełniał wymagania z innej gminy, która wydała naklejkę. Będzie to możliwe do stwierdzenia na podstawie roku produkcji lub rodzaju paliwa. Na projekcie znalazł się symbol znaku oznaczającego strefę czystego transportu, aby była ona bardziej czytelna. Warto zaznaczyć, że pojazdy, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne, są zwolnione od zakazu wjazdu na mocy ustawy” – zaznaczono na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Za wjazd do strefy czystego transportu bez naklejki grozić będą konsekwencje. Chodzi o mandat w wysokości nawet 500 zł! Lepiej zatem nie ryzykować.

Wdrażanie strefy czystego transportu w Krakowie podzielono na dwie fazy. Pierwszy etap rozpocznie się 1 lipca 2024.

– „Wówczas do miasta nie wjadą auta najstarsze, najbardziej zanieczyszczające powietrze, tj. blisko i ponad 30-letnie” – informuje krakowski magistrat.

Drugi etap zacznie obowiązywać w lipcu 2026 roku.

– „Ograniczenie wjazdu będzie dotyczyło samochodów ponad 26-letnich (benzyna) oraz ponad 16-letnich (diesel), czyli do Krakowa wjadą wyłącznie pojazdy zasilane benzyną/LPG o minimalnej normie Euro 3, a w przypadku pojazdów z silnikami Diesla o minimalnej normie Euro 5” – przekazano w oficjalnym komunikacie.

Więzienie za seks pozamałżeński. Kontrowersyjne prawo weszło w życie.

Kurs online: Pracownik administracyjno-biurowy z MEN
Kurs online: Pracownik administracyjno-biurowy z MEN
79,00 zł
Oferta zakończona!
Kurs online: Pracownik administracyjno-biurowy z podstawami kadr i płac z zaświadcz. MEN za 79 zł z P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz