Home Kategorie Poruszające Emeryt miał to w domu. Skarb Państwa zabierze mu dorobek życia.

Emeryt miał to w domu. Skarb Państwa zabierze mu dorobek życia.

Emeryt miał to w domu. Skarb Państwa zabierze mu dorobek życia.

Toruński kolekcjoner broni Marian Chojnowski po 3 latach walki w sądzie stracił dobytek, który gromadził przez ostatnie 30 lat.

Pan Marian został oskarżony o nielegalne posiadanie broni 3 lata temu. Wtedy też jego kolekcja 200 zabytkowych karabinów i pistoletów została zatrzymana jako dowód w sprawie.

Jak informuje Gazeta Pomorska, w ciągu 3 lat od zarekwirowania dobytku kolekcjonera „przechowywane w złych warunkach karabiny pokryła rdza, a skórzane elementy spleśniały”. Dwa egzemplarze miały zostać zniszczone przez biegłego, który próbował z nich strzelać.

Ten sam biegły przyznał, że tylko jeden z egzemplarzy nie został zabezpieczony, dlatego mógł być traktowany jako broń. Pozostałe nie miały cech użyteczności. Pomimo tego, 5 grudnia sąd w Toruniu uznał, że posiadanie broni palnej jest nielegalne i orzekł przepadek zabezpieczonych dowodów na rzecz skarbu państwa. Przyznał też jednocześnie, że stopień szkodliwości jest znikomy, a „kryminalizowanie hobbystycznej działalności nie jest wskazane”.

Oskarżony, który na rozprawę przyszedł w towarzystwie wspierających go innych kolekcjonerów, nie krył zawodu i popłakał się po usłyszeniu wyroku.

– „Tylko jedna czeska rusznica przeciwpancerna na rynku amerykańskim wyceniana jest na 32 tys. dolarów. Mowa więc o dziesiątkach, a może nawet setkach tysięcy dolarów. Dla mnie ważniejsza jest jednak nie wartość materialna, a kolekcja, której poświęciłem życie” – mówił w rozmowie z Gazetą Pomorską.

Mężczyzna dodał, że związek z donosem na niego ma jedno z muzeów, któremu wypożyczał eksponaty, a które obecnie może stać się beneficjentem „przepadku mienia”.

Źródło: Gazeta Pomorska

Musisz mieć to na szybie. Zapłacisz 5 zł albo dostaniesz mandat!

Kurs online: Animator Czasu Wolnego
Kurs online: Animator Czasu Wolnego
69,00 zł
Oferta zakończona!
Kurs online: Animator Czasu Wolnego z certyfikatami za 69 zł w Kar-Group

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz