Home Wideo Śnieżny armagedon zbliża się do Polski. „Możliwy paraliż komunikacyjny”.

Śnieżny armagedon zbliża się do Polski. „Możliwy paraliż komunikacyjny”.

Śnieżny armagedon zbliża się do Polski. „Możliwy paraliż komunikacyjny”.

Pogoda w Polsce zmieni się. Wszystko przez dwa chłodne fronty, które przyniosą intensywne opady, a nawet burze śnieżne. Potężna śnieżyca może sparaliżować ruch. W niektórych miejscach może spaść nawet 30 cm białego puchu.

Prognoza pogody w Polsce na grudzień jest nieprzewidywalna. Oczekujemy śniegu, który nie zawsze się pojawia. Wszystko wskazuje jednak na to, że przynajmniej przed świętami możemy się go spodziewać coraz więcej. W kolejnych dniach pojawią się śnieżyce.

Wydano alerty I stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Ostrzeżenia IMGW na razie (wtorek, godz. 15.45) dotyczą Kłodzka, Wałbrzycha i Jeleniej Góry, lecz w kolejnych dniach, według prognoz Instytutu, prawdopodobnie rozszerzą się na wybrzeże, woj. pomorskie, warmińsko-mazurskie oraz południową część woj. małopolskiego i śląskiego. Z kolei alerty przez zawiejami i zamieciami śnieżnymi dotyczyć będą Warmii i Mazur oraz części Podlasia.

Wtorek będzie jeszcze pochmurny i deszczowy.

– „Największych opadów spodziewamy się w centralnej części kraju. Na krańcach północno-wschodnich może spaść marznąca mżawka” – informuje Małgorzata Tomczuk z Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB.

Z kolei na Warmii i Pomorzu możliwe są lokalne mgły ograniczające widzialność do 200-300 metrów.

Od zachodu stopniowo będzie się ochładzało i opady deszczu będą przechodziły w deszcz ze śniegiem, a na Pomorzu Zachodnim – śnieg. Z kolei w górach już pada śnieg.

– „Temperatura maksymalna od zera na Suwalszczyźnie i Podlasiu, w centrum około 4, do 8 na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na wschodzie wschodni, na zachodzie z kierunków zachodnich” – przekazuje synoptyk IMGW.

Intensywnych opadów śniegu można się za to spodziewać już w ciągu najbliższej doby. Jak podaje portal dobrapogoda24.pl, biało zrobi się szczególnie między Ziemią Świętokrzyską a Mazowszem, Mazurami, Podlasiem i Lubelszczyzną. Z kolei w środę niż Zora znajdzie się nad południowym Bałtykiem, a chłodny front atmosferyczny z nim związany przesunie się z zachodniej do wschodniej Polski, przynosząc śnieżyce na północy kraju.

Między 7 a 8 grudnia przez Polskę przejdą z zachodu na wschód dwa chłodne fronty atmosferyczne, przynosząc kolejne opady śniegu.

– „Opady konwekcyjne największe natężenie będą mieć miejscami w północnym pasie województw. Intensywnie popada, zwłaszcza w rejonie wybrzeża w wyniku bałtyckiego efektu morza, gdzie dodatkowo może wystąpić burza śnieżna” – donosi portal dobrapogoda24.pl.

Do czwartku 8 grudnia w całym kraju śnieg popada przelotnie, ale na wybrzeżu, Pomorzu, w Zachodniopomorskiem, na Kujawach po Warmię, Mazury, północne dzielnice woj. mazowieckiego i woj. podlaskie miejscami zaobserwujemy pokrywę śnieżną nawet do 16 cm.

To jednak nie koniec śnieżyc. Kolejną, która ma pojawić się w okresie od niedzieli do poniedziałku, prognozuje portal fanipogody.pl. Wskazują na to wyliczenia w modelach pogodowych.

– „Niż z południa niesie mnóstwo wilgoci, dodatkowo jest bardzo aktywny, przez co wpływa na silny rozwój chmur opadowych. Jeśli powyższy scenariusz sprawdzi się, czeka nas silna śnieżyca. Kto wie, może jedna z silniejszych w rozpoczynającym się sezonie zimowym” – czytamy.

Według prognoz intensywne opady śniegu mają się zacząć w niedzielę w godzinach popołudniowych i wieczornych, a strefa opadów powinna wkroczyć do kraju od południa.

– „Jeśli śnieżyca faktycznie będzie tak silna, jak widzą to obecnie modele, to czeka nas możliwy paraliż komunikacyjny w poniedziałkowy poranek. W przeciągu jednej doby na południu i wschodzie Polski spaść może 20-30 cm śniegu” – zapowiadają synoptycy.

Źródło: IMGW

200 tys. Polaków dostanie powołanie do wojska. Jest projekt MON.

Lifting bez skalpela
Lifting bez skalpela
179,99 zł
500,00 zł
Oferta zakończona!
Lifting bez skalpela: fotoodmładzanie i termolifting Infraterm E-Light od 179,99 zł w Instytucie Hialuron

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz