Home Kategorie Film Ogromna tragedia dla polskiego kina. Nie żyje wybitny aktor.

Ogromna tragedia dla polskiego kina. Nie żyje wybitny aktor.

Ogromna tragedia dla polskiego kina. Nie żyje wybitny aktor.

Nie żyje Jan Nowicki. Wybitny aktor filmowy i teatralny miał 83 lata. Największą popularność przyniosła mu rola w filmie „Wielki Szu”.

Jan Nowicki zmarł w nocy 7 grudnia w swoim domu w Krzewencie koło Kowala. Smutne wieści potwierdził radny gminy Wojciech Nawrocki oraz burmistrz Eugeniusz Gołembiewski. Jan Nowicki ostatni raz pojawił się na ekranie w filmach „Liczba doskonała”, „Xsięga” i „Taksiarz”.

– „Odszedł nagle bliski memu sercu, Honorowy Obywatel Miasta Kowala, nasz wybitny rodak Jan Nowicki – wielki aktor i pisarz, wspaniały Człowiek. Wielka, niepowetowana strata” – powiedział burmistrz Kowala, Eugeniusz Gołembiewski.

Aktor jeszcze 3 grudnia brał udział w promocji książki „120 lat Ochotniczej Straży Pożarnej Królewskiego Miasta Kowala na Kujawach”. Na tę specjalną okazję przywdział nawet mundur strażacki. Nikt nie sądził, że kilka dni później gminę oraz całą Polskę obiegną tragiczne wieści.

Jan Nowicki urodził się 5 listopada 1939 roku w Kowalu. Na koncie ma ponad 200 ról filmowych oraz teatralnych. Sławę przyniosły mu kreacje w „Wielkim Szu” czy „Sztosie”. Przez ponad 30 lat występował też na deskach Starego Teatru w Krakowie, w którym zresztą zadebiutował w 1964 roku.

Aktor został odznaczony m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Przyjął także Złotą Kaczkę za rolę Szu w „Wielkim Szu” i Złotą Maskę za rolę Iwana Czebutykina w spektaklu „Trzy siostry Antona Czechowa”. Jan Nowicki był także honorowym obywatelem miasta Kowal.

Nie żyje ceniona aktorka. Zdobywczymi wielu nagród miała 71 lat.

Kurs online: sprzedaż i obsługa klienta z MEN
Kurs online: sprzedaż i obsługa klienta z MEN
69,00 zł
249,00 zł
Oferta zakończona!
Kurs online Specjalista ds. sprzedaży i obsługi klienta z zaświadczeniem MEN za 69 zł w P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz