Home Kategorie News Powołania na ćwiczenia rezerwy. Szef rekrutacji odpowiada na pytania dręczące Polaków.
1.89K

Powołania na ćwiczenia rezerwy. Szef rekrutacji odpowiada na pytania dręczące Polaków.

Powołania na ćwiczenia rezerwy. Szef rekrutacji odpowiada na pytania dręczące Polaków.

200 tys. osób ma być powołane do wojska. „Na ćwiczenia rezerwy trafi minimalna liczba osób bez wcześniejszego przeszkolenia wojskowego” – mówi płk Mirosław Bryś.

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano projekt rozporządzenia MON, w którym przewidziano powołanie do 200 tys. osób na ćwiczenia. Z tej liczby limit 38 tys. dotyczy żołnierzy rezerwy oraz osób, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej (tj. odbyli służbę lub szkolenie wojskowe), a limit 28 580 osób w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w tym w trakcie kształcenia.

Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Bryś, odnosząc się do tego projektu, zaznaczył, że liczba 200 tys. jest praktycznie tożsama z projektami na 2022 rok i 2021 rok.

– „To są takie same liczby” – powiedział.

– „Głównym naborem na ćwiczenia żołnierzy rezerwy są zasoby żołnierzy znajdujących się w pasywnej rezerwie. I tutaj głównie skupiamy się na osobach, które odbyły służbę wojskową, mają złożoną przysięgę wojskową i nadany przydział mobilizacyjny w konkretnej jednostce wojskowej.”

Dodał też, że ćwiczenia mają trwać nie dłużej niż 2 tygodnie i w tym czasie żołnierze będą zapoznawać się z nowoczesną techniką i sprzętem uzbrojenia wchodzącym w wyposażenie poszczególnych jednostek wojskowych.

– „W sposób minimalny – to są minimalne liczby – na ćwiczenia rezerwy będą zapraszane osoby, które do tej pory nie miały przeszkolenia wojskowego” – zapewnił.

Dodał, że chodzi o osoby, które są po kwalifikacji wojskowej, mają orzeczoną kategorię zdrowia, ale nie były na szkoleniu wojskowym, nie składały przysięgi i nie były w jednostce wojskowej.

Takie osoby mają być zapraszane do wojskowych centrów rekrutacji, gdzie zostanie im przedstawiona propozycja odbycia ćwiczenia we wskazanej jednostce wojskowej.

– „Osoba, która się zdecyduje, będzie kierowana na takie ćwiczenie” – powiedział Bryś.

Ćwiczenie ma trwać dwa dni i ma się odbywać w weekendy.

Źródło: PAP

Niepokojące doniesienia Ministerstwa Zdrowia. „Tendencja się odwróciła. Skala jest dość duża”.

Kawiorowy rytuał spa
Kawiorowy rytuał spa
89,99 zł
Oferta zakończona!
Kawiorowy rytuał spa (89,99 zł) z zabiegiem na dłonie (109,99 zł) i więcej w Body Secret & SPA w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz