Home Kategorie Poruszające Prokuratura umorzyła śledztwo ws. tuszowania pedofilii. Dlaczego? Uwierzyli biskupowi na słowo.

Prokuratura umorzyła śledztwo ws. tuszowania pedofilii. Dlaczego? Uwierzyli biskupowi na słowo.

Prokuratura umorzyła śledztwo ws. tuszowania pedofilii. Dlaczego? Uwierzyli biskupowi na słowo.

Pedofilia w polskim kościele czy ogólnie w organach kościoła na całym świecie, to niezwykle rozbudowany temat, który wyszedł na światło dzienne kilka lat temu. Nadal jednak broni się hierarchów.

– „Biskup Andrzej Dziuba uniknął odpowiedzialności za niezawiadomienie o przestępstwach pedofilskich podległego mu księdza. Prokuratura uwierzyła w wersję wydarzeń hierarchy, choć z dowodów wynika, że kłamał” – przekazała oko.press.

Prokuratura Rejonowa Łódź-Górna 31 października 2022 roku umorzyła śledztwo w sprawie łowickiego biskupa Andrzeja Dziuby. Trzy lata wcześniej zawiadomienie złożył Janusz, dziś trzydziestokilkuletni nauczyciel historii, który oskarżył księdza Piotra, że molestował go gdy ten miał 13 lat.

Janusz jednocześnie zarzucił biskupowi, że przez dwa lata nie zawiadomił organów ścigania o przestępstwach seksualnych księdza. Zgodnie z art. 240 kodeksu karnego, grożą za to trzy lata więzienia.

– „Pan [Janusz] w pierwszym piśmie skierowanym do nas poinformował, że zgłasza sprawę do prokuratury, w związku z czym byliśmy pewni, że prokuratura została poinformowana i sami już nie informowaliśmy prokuratury. Byłem przekonany, że prokuratura została zawiadomiona przez pana [Janusza], w kilku kolejnych pismach również to potwierdził” – stwierdził biskup.

Jakie jest uzasadnienie umorzenia postępowania? Prokurator Agata Rybczyńska stwierdziła w nim, że w mailach do kurii Janusz powiadomił ją o zawiadomieniu prokuratury. A zgodnie z treścią artykułu 240 k.k. nie popełnia przestępstwa ten, kto zaniechał zawiadomienia, mając „dostateczną podstawę do przypuszczenia”, że organy ścigania już o przestępstwie wiedzą. Ta logika nie ma sensu. To jest cios w twarz ofiarom księży pedofili.

Atak nożownika w Żabce. Nie żyje 35-letnia kobieta. Trwa obława, w akcji policyjny śmigłowiec.

Źródło: oko.press

 

Do 26% zniżki na: Pakiet zabiegów wyszczuplających
Do 26% zniżki na: Pakiet zabiegów wyszczuplających
67,00 zł
90,00 zł
Oferta zakończona!
Do 26% zniżki na: Pakiet zabiegów wyszczuplających w FABRYKA ENDORFINY Studio relaksu i modelowania sylwetki

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz