Home Kategorie Życie Pogodowy armagedon. Nadciąga Brygida. Spadnie nawet 40 cm śniegu.
2.54K

Pogodowy armagedon. Nadciąga Brygida. Spadnie nawet 40 cm śniegu.

Pogodowy armagedon. Nadciąga Brygida. Spadnie nawet 40 cm śniegu.

Nad Polskę nadciąga niż Brygida. To oznacza prawdziwy atak zimy w kilku regionach kraju.

Niż Brygida w najbliższych dniach przyniesie mocne uderzenie zimy, Mowa zwłaszcza o intensywnych opadach śniegu, które wzmagane będą przez porywisty wiatr. W sobotę IMGW wydał alerty 1. i 2. stopnia przed intensywnymi opadami.

– „Do Polski zbliża się niż Brygida i w kolejnych godzinach będziemy coraz bardziej odczuwać jego skutki. W sobotę w nocy spadł już delikatny śnieg i stopniowo opady deszczu, a później śniegu będą wchodziły od południowego wschodu. Na Podkarpaciu, Małopolsce, Lubelszczyźnie łącznie przez cały epizod opadowy – do poniedziałku – spaść może w niektórych miejscach nawet 40 cm śniegu” – powiedział Grzegorz Walijewski z IMGW.

Jest też szansa na śnieżyce, bo opad śniegu będzie intensywny. We wspomnianych regionach będzie występować też wiatr o prędkości 70-90 km/h, który spowoduje zawieje i zamiecie.

– „Kierowcy muszą bardzo uważać, bo warunki na drogach będą bardzo ciężkie” – ostrzegł Walijewski.

W IMGW używane jest określenie śnieżycy, ale częściej mowa jest o intensywnych opadach śniegu, które nie zawsze są śnieżycą. Śnieżyce tworzą się zazwyczaj w niżach i na frontach atmosferycznych.

– „I jeżeli jest to chmura, która niesie ze sobą dużo wilgoci i ta wilgoć jest potem oddawana w postaci opadu atmosferycznego, to wtedy w zależności czy to jest lato i wtedy jest intensywny opad deszczu, czy jest to zima i wtedy jest to opad śniegu, to wtedy mamy groźne zjawiska, które w przypadku śniegu mogą tworzyć śnieżyce” – powiedział meteorolog.

– „W meteorologii jest wykorzystywane pojęcie śnieżycy. To określenie zjawiska atmosferycznego opisującego opady śniegu tak intensywnego, że ogranicza widzialność poniżej 200 metrów. Śnieżycy nie musi towarzyszyć wiatr, powodujący zamiecie i zawieje śnieżne” – wyjaśnił rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

– „Po prostu płatki padają tak gęsto, że ograniczają nam widoczność właśnie do 200 metrów” – dodał.

Meteorolog przypomniał, że w tym roku w lutym wystąpiła u nas „konkretna” burza śnieżna, która była nawet w Warszawie.

– „To była jedna z najbardziej spektakularnych burz z największą ilością wyładowań atmosferycznych. To jest takie zjawisko, że burzy towarzyszy opad śniegu, a nie deszczu, jak zazwyczaj. Jest niezmiernie rzadkie, ale występujące coraz częściej w naszym kraju zjawisko” – dodał Walijewski.

Do poniedziałku w Warszawie według prognoz spadnie około 15 cm śniegu – w nocy z soboty na niedzielę około 1 centymetra, ale już w niedzielę od 7 cm do 10 cm, a w nocy z niedzieli na poniedziałek spadnie ok. 4 cm.

– „Nie zdziwię się, gdy w poniedziałek w Warszawie będzie od 10 do 15 cm śniegu, a na Mazowszu, szczególnie tym południowym, do 20 cm. Tak więc będzie biało” – podkreślił meteorolog.

Dodał, że śnieg będzie się utrzymywał, bo w przyszłym tygodniu przychodzą mrozy.

Źródło: IMGW

UWAGA! Rząd planuje wprowadzić obowiązkową służbę wojskową dla kobiet.

Masaż, zabieg kolagenowy i spa
Masaż, zabieg kolagenowy i spa
169,99 zł
350,00 zł
Oferta zakończona!
Masaż, zabieg na twarz z płatem kolagenowym i spa dłoni za 169,99 zł w salonie Mona Lisa (zamiast 350 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz