Home Kategorie Życie Więcej Polaków dostanie 500 plus dla seniorów. Zmieniły się przepisy.
2.10K

Więcej Polaków dostanie 500 plus dla seniorów. Zmieniły się przepisy.

Więcej Polaków dostanie 500 plus dla seniorów. Zmieniły się przepisy.

500 plus dla seniorów to świadczenie uzupełniające skierowane do osób starszych. Zapomoga jest wypłacana co miesiąc dożywotnio. Po zmianie przepisów w tym roku, grupa uprawnionych mocno się zwiększyła.

Cały czas rosnąca inflacja i wzrost cen niemal wszystkiego sprawia, że wielu seniorów zmaga się z brakiem wystarczających środków. Dlatego też warto zapoznać się z zasadami udzielania 500 plus dla seniora. Jest to bowiem zasiłek uzupełniający dla tych, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji.

Po zmianach przepisów w 2022 roku, 500 plus dla seniora pobierać może każda pełnoletnia osoba. Co ciekawe, nie musi być ona wcale seniorem. Zasiłek ten skierowany jest obecnie do osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji, co potwierdzone jest orzeczeniem:

  • o całkowitej niezdolności do pracy,
  • o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub
  • orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji (w tym pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do służby).

Aby dostać 500 plus, należy mieć miejsce zamieszkania w Polsce, polskie obywatlestwo, prawo pobytu lub prawo do stałego pobytu w Polsce, jeśli wnioskodawca jest obywatelem jednego z państw UE lub EFTA, strony umowy o EOG lub Konfederacji Szwajcarskiej.

Z zasiłku o równowartości 500 zł nie skorzysta natomiast:

  • osoba, która pobiera rentę lub emeryturę, a łączna wysokość świadczeń przekracza 1896,13 zł,
  • osoba, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności (wyjątkiem jest sytuacja, gdy taka osoba odbywa karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego).

Wniosek o 500 plus dla seniora należy złożyć do ZUS-u przez internet, przesłać pocztą lub złożyć osobiście w siedzibie urzędu. Wniosek może złożyć osoba uprawniona do świadczenia lub jej pełnomocnik. Do wniosku trzeba dołączyć:

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, lub
  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, lub wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów – jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo.

UWAGA! Prezydent aresztowany przez służby bezpieczeństwa. O co chodzi?!

Przegląd, nabicie klimatyzacji
Przegląd, nabicie klimatyzacji
31,99 zł
39,99 zł
Oferta zakończona!
Odgrzybienie klimatyzacji metodą chemiczną za 39,99 zł i więcej opcji w serwisie InMoto w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz