Home Kategorie Ludzie Nie żyje wybitny Polak. Jemu jedynemu udała się ta sztuka.

Nie żyje wybitny Polak. Jemu jedynemu udała się ta sztuka.

Nie żyje wybitny Polak. Jemu jedynemu udała się ta sztuka.

W dniu 12 grudnia 2022 r., w wieku 81 lat, zmarł Mirosław Hermaszewski – polski lotnik i kosmonauta, generał brygady pilot Wojska Polskiego. Jedyny Polak, który był w kosmosie.

Mirosław Hermaszewski urodził się 15 września 1941 roku w Lipnikach i już od najmłodszych lat pokazywał zainteresowanie lotnictwem. W 1960 r. w Aeroklubie wrocławskim przeszedł kurs pilotażu szybowcowego. Latał na lotniskach w Oleśnicy, Jeżowie Sudeckim, na Żarze w Beskidach i w Lisich Kątach.

W 1961 r. w Grudziądzu ukończył kurs pilotażu samolotowego i jesienią rozpoczął naukę w wymarzonej Szkole Orląt w Dęblinie jako kandydat na pilota myśliwskiego, a w 1971 roku ukończył w Rembertowie Akademię Sztabu Generalnego.

27 czerwca 1978 r., jako inżynier pokładowy wystartował wraz z Rosjaninem Piotrem Klimukiem z kosmodromu Bajkonur do lotu w kosmos na statku Sojuz-30.  Lot trwał 8 dni, dokonano 126 okrążeń wokół ziemi.

Od tego czasu Mirosław Hermaszewski stał się gwiazdą w Polsce. Trudno się zresztą dziwić. Jak do tej pory, żaden inny Polak nie pojawił się w kosmosie. Jego śmierć to duża strata dla Polski.

PILNE! Ostrzegamy Polaków. Intensywne opady śniegu i możliwe braki prądu. Jeżeli możecie, zostańcie w domu.

Źródło: dlapilota.pl

 

 

Serwis, odgrzybianie klimatyzacji
Serwis, odgrzybianie klimatyzacji
23,99 zł
29,99 zł
Oferta zakończona!
Ozonowe odgrzybianie klimatyzacji z kontrolą sprawności układu za 29,99 zł i więcej opcji w JW 13 – 4 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz