Home Kategorie Zdrowie UWAGA! Ma działanie rakotwórcze. GIS umieścił go na „zakazanej liście”.
1.73K

UWAGA! Ma działanie rakotwórcze. GIS umieścił go na „zakazanej liście”.

UWAGA! Ma działanie rakotwórcze. GIS umieścił go na „zakazanej liście”.

Zespół do spraw suplementów diety działający przy Radzie Sanitarno-epidemiologicznej GIS dopisał kolejne cztery substancje na listę produktów zakazanych w suplementach diety.

Prace nad listą substancji, które nie powinny być wykorzystywane przy produkcji suplementów diety trwają od zeszłego roku. Eksperci uzupełnili ostatnio listę „zakazanych dodatków” o kolejne związki.

– „W związku z wejściem w życie rozporządzenia Komisji (UE) 2021/468 z dnia 18 marca 2021 r. zmieniającego załącznik III do rozporządzenia (WE) nr 1925/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do gatunków roślin zawierających pochodne hydroksyantracenu oraz zmianami warunków stosowania preparatów z liści gatunków Aloe zawierających pochodne hydroksyantracenu, Zespół do spraw Suplementów Diety uchylił uchwałę nr 2/2019 z dnia 14 stycznia 2019 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej stosowania preparatów z liści aloesu (ekstraktów, soku i żelu) jako składników suplementów diety (Uchwała nr 4/2022)” – czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Cztery nowe substancje niedozwolone w suplementach to:

  • ewodiamina;
  • grupa selektywnych modulatorów receptora androgenowego;
  • higenamina;
  • hordenina.

Eksperci przyjrzeli się też ekstraktowi z liści aloesu, który również może mieć toksyczne działanie.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności już w 2018 roku ostrzegał, że ekstrakt z liści aloesu i strukturalny analog dantronu mają działanie rakotwórcze. W badaniach wykazano, że związki hydroksyantracenowe i pochodne, jak emodyna, aloe-emodyna czy dantron mogą działać genotoksycznie.

– „Biorąc pod uwagę szkodliwy wpływ na zdrowie związany z narażeniem na ww. substancje oraz fakt, że nie można ustalić dziennego spożycia pochodnych hydroksyantracenu, które nie budzi obaw o zdrowie człowieka, substancje te nie powinny być dodawane do żywności ani stosowane w produkcji żywności” – czytamy w uzasadnieniu GIS.

Źródło: WP

14 lat temu jechał pijany i zabił 5 letniego chłopca. Wyszedł z więzienia i znów złapano go pijanego za kółkiem.

Okulary korekcyjne: Cotton Club i inne
Okulary korekcyjne: Cotton Club i inne
29,99 zł
210,00 zł
Oferta zakończona!
29,99 zł za groupon zniżkowy wart 210 zł na okulary korekcyjne z antyrefleksem i więcej w Okularium - 3 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz