Home Kategorie News PILNE! Wróci stan epidemii? Groźny wirus atakuje. Coraz więcej dzieci w szpitalach.

PILNE! Wróci stan epidemii? Groźny wirus atakuje. Coraz więcej dzieci w szpitalach.

PILNE! Wróci stan epidemii? Groźny wirus atakuje. Coraz więcej dzieci w szpitalach.

Szpitale pediatryczne pękają w szwach. W Krakowie dzieci z wirusem RSC lub powikłaniami grypy jest nawet dwukrotnie więcej niż w zeszłym roku.

W szpitalach jest coraz więcej dzieci zakażonych wirusem RSV. Lekarze apelują, aby nie lekceważyć niepokojących objawów u najmłodszych, szczególnie niemowląt, bo dla nich taka infekcja może być bardzo niebezpieczna. Wtedy niezbędna może okazać się hospitalizacja, a w szpitalach pediatrycznych już brakuje miejsc.

Zakażenie wirusem RSV to główna przyczyna chorób układu oddechowego u dzieci. Objawy przypominają zwykłe przeziębienie.

– „Jest to głównie nieżyt nosa, kaszel, ogólne osłabienie” – wymienia dr Paweł Lewek.

Objawem może też być brak apetytu, senność albo pobudzenie.

Wirus najłatwiej rozprzestrzenia się w przedszkolach i żłobkach, a najbardziej narażone na ciężki przebieg infekcji są dzieci do 6 miesiąca życia. Zakażenie często wywołuje poważne powikłania, jak zapalenie ucha środkowego czy zapalenie mięśnia sercowego.

Radio ZET informuje, że na oddziałach pediatrycznych w Krakowie brakuje miejsc. Sytuacja jest bardzo zła. W szpitalu dziecięcym w Prokocimiu jest dwa razy więcej pacjentów niż w zeszłym roku.

– „To są te same sezonowe choroby, efekt zakażenia wirusami RSV i grypy, ale zachorowań jest dwa razy więcej niż rok temu” – mówi Katarzyna Pokorna-Hryniszyn, rzeczniczka szpitala dziecięcego w Krakowie Prokocimiu.

Zajętych jest już 40 dostawionych łóżek.

– „W związku z tym dzieci są już, niestety, odsyłane do szpitali w innych miastach, w Krakowie również nie ma miejsc” – dodaje.

W szpitalu im. Żeromskiego na 30-łóżkowym oddziale zakaźnym na dostawionych łóżkach leży 42 pacjentów.

– „Najwięcej jest dzieci, tych najmłodszych z zakażeniem RSV, są też dzieci z powikłaniami grypy. Pojedyncze są przypadki COVID-19. Dużo mamy też powikłań ospy oraz różne ciężkie zakażenia bakteryjne” – wymienia ordynator oddziału dr Lidia Stopyra.

Tak duża fala zachorowań może być efektem pandemicznych obostrzeń, gdy dzieci były izolowane i przez co nie nabyły odporności. Wojewoda małopolski poprosił już dyrektorów szpitali o informacje dotyczące poziomu zajętości łóżek. Może zwrócić się do ministra zdrowia z wnioskiem o ogłoszenie stanu epidemii.

Źródło: Radio ZET

Farmaceuta ostrzega! Nie bierz tego w trakcie przeziębienia!

Kurs online: pierwszej pomocy z MEN
Kurs online: pierwszej pomocy z MEN
9,00 zł
Oferta zakończona!
Kurs online pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego za 9 zł w Akademii Dietetycznie Poprawni

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz