Home Kategorie Zdrowie Milion osób może umrzeć w ciągu kilku miesięcy. Przerażająca prognoza ekspertów.
3.27K

Milion osób może umrzeć w ciągu kilku miesięcy. Przerażająca prognoza ekspertów.

Milion osób może umrzeć w ciągu kilku miesięcy. Przerażająca prognoza ekspertów.

Jeśli Chiny nie przywrócą części obostrzeń, z których wycofały się pod koniec roku, w ciągu kilku miesięcy na COVID-19 umrze nawet milion ludzi – twierdzą eksperci.

Chiny pod koniec roku złagodziły restrykcyjną politykę „zero COVID-19” po fali protestów. Chińska Komisja Zdrowia Publicznego ogłosiła decyzję 7 grudnia. Surowe obostrzenia są według Komisji konieczne, bo większość przypadków zakażenia jest bezobjawowa lub ma łagodny przebieg.

Decyzja władz może mieć tragiczne skutki. Liczba zakażeń zaczęła bowiem gwałtownie rosnąć w Pekinie, Szanghaju, Kantonie i Chongqingu. Oficjalne dane dotyczące zgonów nie są jeszcze alarmujące, ale z doniesień zagranicznych mediów wynika, że chińscy urzędnicy prawdopodobnie nie rejestrują wszystkich przypadków, które zakończyły się śmiercią.

Krematoria w Pekinie mają o wiele więcej pracy, niż w analogicznym okresie 2021 roku.

– „W środę skremowaliśmy 150 ciał, wielokrotnie więcej niż w typowy dzień poprzedniej zimy. 30 lub 40 miało COVID. (…) Robimy to tak szybko, jak to możliwe, zmarli na COVID mają pierwszeństwo. Kremujemy w dniu, w którym są przywożeni” – powiedział pracownik państwowego domu pogrzebowego Dongjiao w Pekinie.

Prognozy wskazują, że w Chinach z powodu COVID-19 może umrzeć w ciągu kilku najbliższych miesięcy nawet milion ludzi.

– „Nie ma wątpliwości, że Chiny czeka kilka złych miesięcy” – powiedział w rozmowie z Nature James Wood, twórca modeli chorób zakaźnych na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney w Australii.

Naukowcy wskazują, że liczbę zgonów można zmniejszyć, podając większej liczbie osób czwartą dawkę szczepionki.

– “Szczepienie czwartą dawką w połączeniu z podawaniem leków przeciwwirusowych osobom w wieku 60 lat i starszym oraz innym osobom z wysokim ryzykiem rozwoju ciężkiej choroby może zmniejszyć liczbę zgonów nawet o 35 proc.” – pisze Nature.

Niezbędne jest też przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego – zachowanie dystansu i noszenie maseczki, a także zaostrzenie obostrzeń w przypadku wzrostu liczby zgonów. Takie środki odciążyłyby też szpitale.

Inny model szacuje, że w Chinach liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 wyniesie pół miliona do kwietnia, a do końca 2023 r. 1,6 miliona, jeśli kraj utrzyma dotychczasową politykę. Model śledzi i prognozuje globalną liczbę przypadków COVID-19 i jest regularnie rozwijany oraz aktualizowany przez Institute for Health Metrics and Evaluation na University of Washington w Seattle.

– „Liczba zgonów w Chinach może wzrosnąć do blisko 9 000 dziennie do końca marca” – stwierdził Ali Mokdad, epidemiolog ze wspomnianego instytutu.

Model przewiduje również, że całkowita liczba zgonów może zostać zmniejszona do około 290 000 od teraz do kwietnia, jeśli Chiny wprowadzą pewne środki zaradcze.

W Chinach wciąż miliony starszych osób nie przyjęły szczepionki przeciwko COVID-19. W aptekach pojawiły się niedobory lekarstw przeciwgorączkowych i szybkich testów antygenowych na koronawirusa.

Źródło: PAP

Dramatyczna walka o życie 3-latka. Jego serce stanęło na 5 minut.

Pakiet stomatologiczny
Pakiet stomatologiczny
99,99 zł
Oferta zakończona!
Skaling, piaskowanie, fluoryzacja i przegląd od 79,99 zł w Wojtanowska Dental Clinic – 2 lokalizacje

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz