Home Kategorie Porady JAK ZADBAĆ O SWOJE SERCE? KILKA PROSTYCH RAD, KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ

JAK ZADBAĆ O SWOJE SERCE? KILKA PROSTYCH RAD, KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ

JAK ZADBAĆ O SWOJE SERCE? KILKA PROSTYCH RAD, KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ

W młodym wieku niewiele osób myśli o tym, by zadbać o serce. Tymczasem statystyki są porażające. Już co drugi Polak po 65. roku życia ma problemy z niewydolnością serca. Źródła chorób należy doszukiwać się w złej diecie i braku ruchu. Co robić, by cieszyć się zdrowym sercem?

 

1. Selen dla zdrowego serca

57151

Niedobór selenu powoduje zaburzenia układu krążenia oraz rozwój choroby niedokrwiennej serca. Biopierwiastek występuje w niewielu produktach. Dzienne zapotrzebowanie człowieka na selen wynosi 45 mikrogramów. Za największe źródło tego pierwiastka uważa się łososia. Ryba ta w 100 gramach zawiera aż 32 mikrogramów selenu. Inne produkty, w których znajduje się cenny pierwiastek to: jaja kurze, kakao, kasza gryczana, ser żółty tłusty i ryż biały. W mniejszych ilościach selen występuje w czekoladzie mlecznej i gorzkiej, szpinaku, orzechach włoskich, mleku, pomidorach, bananach, jogurtach naturalnych oraz cytrusach.

 

2. Czosnek przeciw chorobom serca

czosnek

Wielkim winowajcą chorób serca jest otłuszczenie organizmu. Powoduje między innymi miażdżycę, która znajduje się na szczycie patologii wywołujących zgony w wysoko rozwiniętych społeczeństwach. Chorobom serca pomaga zapobiegać czosnek. Wniosek ten nasuwa wynik eksperymentu przeprowadzonego przez hinduskiego kardiologa, Aruna Bordię. Lekarz podzielił na dwa zespoły grupę ponad 400 pacjentów, którzy przeszli ataki serca. Badani należący do pierwszego grona przez trzy lata codziennie jedli 2–3 ząbki czosnku. Drudzy nie zmienili niczego w swoich przyzwyczajeniach. Okazało się, że ryzyko ataku serca w pierwszej grupie było o 60 procent niższe niż w drugiej. Czosnek zawiera allicynę, która obniża poziom tłuszczu we krwi. Substancja jest dostępna w tabletkach, jednak należy pamiętać, że dostarczanie jej w pożywieniu zwiększa wchłanianie allicyny przez organizm.

 

3. Ograniczenie soli w diecie dla serca

Salt

Nadmiar soli przyczynia się do powstania nadciśnienia tętniczego. Szacuje się, że spożycie sodu jest przyczyną około połowy zawałów serca na świecie. Dzienne zapotrzebowanie człowieka na sól wynosi 5 gramów. Tymczasem statystycznie pochłaniamy około 12 gramów na dobę, przekraczając zalecaną dawkę ponad dwukrotnie. Wiele produktów jest naturalnie bogatych w sód. Dosalanie nie służy więc w żaden sposób zdrowiu, a wyłącznie walorom smakowym. Trzeba zauważyć, że osoby, które używają dużo soli w kuchni, z upływem lat dodają jej do potraw coraz więcej. Warto maksymalnie ograniczyć tę przyprawę.

 

4. Zdrowe alternatywy produktów w diecie

warzywa_1_1

Reklamy telewizyjne zachęcają do rezygnacji z masła na rzecz margaryny w diecie dla serca. Lekarze nie są zgodni w tej kwestii. Wiele najnowszych badań wskazuje, że margaryna przyczynia się do powstawania nowotworów. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest ograniczenie użycia masła w kuchni. Można również zastąpić ten tradycyjny produkt masłem z awokado, który nie zawiera szkodliwego tłuszczu. Jadłospis sprzyjający sercu nie powinien zawierać popularnych olejów i smalcu – należy zastąpić je oliwą z oliwek lub olejem rzepakowym. Ponadto zamiast smażyć potrawy, zaleca się je grillować lub piec.

 

5. Ruch dla zdrowego serca

Young-couple-jogging-in-park-at-morning.-Health-and-fitness.-

Ruch fizyczny to najlepsze lekarstwo na serce. Sport obniża ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu we krwi, reguluje pracę serca, poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, pomaga w walce z otyłością i stresem. Najbardziej wskazana dla serca jest aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności, na przykład mało wymagający jogging, jazda na rowerze, aerobik, nordic walking, a nawet zwykłe spacery, byle nie za krótkie. Wyniki badań na ten temat zebrane z różnych czasopism pokrywają się wzajemnie. Pozwalają zapewnić, że brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko zapadnięcia na zawał serca o co najmniej 30 procent.

 

źródło: fabrykasily.pl

Całodniowe wejście do sali zabaw
Całodniowe wejście do sali zabaw
26,99 zł
39,00 zł
30 dni
do końca oferty!
Sala zabaw: nieograniczone czasowo wejście dla dzieci od 26,99 zł w 4Kids w Tychach

Twoja reakcja?

Super
Super
37
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
8
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz