Home Kategorie Porady Gdzie gromadzi się Twój tłuszcz? I jak się go pozbyć?

Gdzie gromadzi się Twój tłuszcz? I jak się go pozbyć?

Jaki jest Twój wzorzec dystrybucji tkanki tłuszczowej? Poszczególne typy nadwagi są związane z różnymi przyczynami.

Ilustracja: Męski i żeński wzorzec dystrybucji tkanki tłuszczowej

780

„Męski” wzorzec dystrybucji tkanki tłuszczowej został tak nazwany, ponieważ częściej dotyczy mężczyzn. Być może słyszeliście o nim pod nazwą „sylwetki typu jabłko”, w której obwód talii jest większy niż bioder.

„Kobiecy” wzorzec dystrybucji jest, rzecz jasna, typowy dla kobiet. Często bywa nazywany „sylwetką o kształcie gruszki”. Aby obliczyć swój wzór dystrybucji tkanki tłuszczowej, podzielcie obwód talii przez obwód bioder.

 

Szczegółowe typy wzorca męskiego

Poszczególne typy nadwagi są związane z różnymi przyczynami. Istnieją cztery podtypy wzorca męskiego:

1. Nadwaga w całej górnej części ciała – najczęściej oznacza po prostu, że dana osoba je zbyt wiele i zbyt mało ćwiczy. Jeśli wprowadzisz zdrową dietę i dużo ruchu, a mimo to nadal nie zaczniesz tracić na wadze, powinieneś skonsultować się z lekarzem.

2. Nadwaga skoncentrowana w dolnej części brzucha – bywa spowodowana nadmiernym stresem (powodującym wzrost poziomu kortyzolu), depresją lub lękiem. Ćwiczenia oraz techniki relaksacyjne mogą pomóc sobie z nią poradzić.

3. Nadwaga w górnej części brzucha („spuchnięty” brzuch) – może być spowodowana nadmiernym spożyciem alkoholu lub problemami z oddychaniem.

4. Duży wystający brzuch oraz tkanka tłuszczowa w górnej części pleców – najczęściej wynika z braku aktywności ruchowej. Z takim typem nadwagi trzeba szczególnie uważać na poziom cukru we krwi. Nie rób zbyt długich przerw między posiłkami i jedz małe porcje.

 

Szczegółowe typy wzorca kobiecego

5. Nadwaga w dolnej części ciała – w jej przypadku niezmiernie istotne jest wykonywanie ćwiczeń wytrzymałościowych na dolną część ciała. Ćwiczenia cardio są niezmiernie ważne dla utraty tkanki tłuszczowej.

6. Nadwaga dolnej części ciała oraz dolnej partii nóg – najczęściej dotyczy kobiet w ciąży.

Im więcej wiesz na temat swojego wzorca dystrybucji tkanki tłuszczowej, tym łatwiej będzie Ci zmodyfikować program treningowy, by stracić na wadze. Oczywiście, ważne jest również spotkanie się z lekarzem, by wykluczyć czynniki hormonalne lub genetyczne.

 

Źródło: www.workoutbox.net

Masaż kręgosłupa i bańką chińską
Masaż kręgosłupa i bańką chińską
29,99 zł
50,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Masaż kręgosłupa lub bańką chińską za 29,99 zł w Gabinecie Masażu Sławomira Grabskiego w Bielsku-Białej (do -48%)
To może Cię zainteresować:  Od teraz do gotujących się ziemniaków będę wrzucać marchewkę. Żałuję, że nie wiedziałem o tym wcześniej.

Twoja reakcja?

Super
Super
37
Ha ha
Ha ha
16
Wow
Wow
19
Smutny
Smutny
35
Zły
Zły
45

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz