Home Kategorie Porady 7 objawów uszkodzenia wątroby, których nie powinieneś ignorować

7 objawów uszkodzenia wątroby, których nie powinieneś ignorować

7 objawów uszkodzenia wątroby, których nie powinieneś ignorować

Nawet chora wątroba kontynuuje swoją funkcję przez długi czas, przez co wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że z ich wątrobą jest coś nie tak.

Wątroba jest organem ulokowanym w dolnej części klatki piersiowej po prawej stronie ciała. Rzadko o niej myślimy, choć jest ważnym sprzymierzeńcem naszego układu trawiennego, przechodzi przez nią praktycznie wszystko, co spożywamy. Jednym z jej głównych zadań jest oczyszczanie krwi ze szkodliwych substancji. Wątroba produkuje też żółć, która rozbija cząsteczki tłuszczu i bierze udział w produkcji glikogenu. 

Wątroba bywa atakowana przez różne choroby, w tym przede wszystkim żółtaczkę, marskość i chorobę stłuszczeniową wątroby. Nawet chora wątroba kontynuuje swoją funkcję przez długi czas, przez co wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że z ich wątrobą jest coś nie tak.

W tym artykule przedstawimy Ci szereg objawów, które mogą być wczesnymi znakami ostrzegawczymi. Jeśli obserwujesz je u siebie, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

 

Problemy z trawieniem

Wymioty, nudności, niespodziewana choroba lokomocyjna lub ból brzucha – wszystkie mogą być oznaką wczesnej fazy uszkodzenia wątroby. Mogą im towarzyszyć również migreny, zawroty głowy lub depresja. Wszystko to może znaczyć, że Twoja wątroba nie jest w stanie szybko usunąć toksyn z krwi. Uszkodzona wątroba nie może produkować wystarczającej ilości żółci, co prowadzi do biegunek, nietolerancji tłustych potraw, wzdęć i zespołu drażliwego jelita.

 

Dziwny kolor moczu lub stolca

Jeśli Twój mocz ma kolor pomarańczowy lub ciemniejszy, to oznacza, że w Twojej krwi jest wysoki poziom bilirubiny, produktu przemiany materii. Zadaniem wątroby jest eliminacja bilirubiny, więc jeśli tak się nie dzieje, może to oznaczać uszkodzenie wątroby. Brak żółci odzwierciedla się również w kolorze stolca, który staje się szary, bladożółty lub gliniasty. Jeśli takie objawy trwają więcej niż kilka dni, skonsultuj się z lekarzem.

 

Brak apetytu lub nagły spadek wagi

Jeśli w Twoim organizmie brakuje żółci, trawienie jest utrudnione, a pożywienie nie jest prawidłowo trawione, co prowadzi do spadku łaknienia i utraty wagi.

 

Zatrzymywanie płynów

Uszkodzona wątroba powoduje zatrzymywanie płynów w jamie brzusznej, co skutkuje wysokim ciśnieniem krwi w naczyniach brzusznych. W części chorób wątroby jednym z objawów jest też zatrzymywanie płynów w stopach i kostkach.

 

Żółtaczka

Żółtaczka powoduje zażółcenie białek oczu, końcówek palców, języka i skóry. Zwykle wynika z podniesionego poziomu bilirubiny we krwi, choć może też być wynikiem innych chorób.

 

Ciągłe swędzenie

Jednym z objawów uszkodzenia wątroby jest wrażliwość skóry. Silne swędzenie na całym ciele, które trwa więcej niż tydzień sugeruje problemy z wątrobą, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu zasinienia i zaczerwienienia skóry.

 

Silne zmęczenie

Ciągłe silne zmęczenie połączone z bezsennością wiąże się z problemami z wątrobą, jako że organizm jest wyczerpany próbami kompensowania jej uszkodzenia.

Źródło: www.fitnessandpower.com

Colorland - fotoksiążka, różne formaty
Colorland - fotoksiążka, różne formaty
31,90 zł
60 dni
do końca oferty!
Od 31,90 zł: fotoksiążka A4 (28, 40 i więcej stron) w wersji standard lub Lux z Colorland

Twoja reakcja?

Super
Super
104
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
159
Smutny
Smutny
89
Zły
Zły
28

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz