Home Kategorie Porady Jaki jest Twój typ budowy ciała: ektomorficzny, mezomorficzny czy endomorficzny?

Jaki jest Twój typ budowy ciała: ektomorficzny, mezomorficzny czy endomorficzny?

Jaki jest Twój typ budowy ciała: ektomorficzny, mezomorficzny czy endomorficzny?

Typy ludzkiego ciała można podzielić na trzy kategorie: endomorficzny (predyspozycja do gromadzenia tkanki tłuszczowej), ektomorficzny (osoby ze średnio rozbudowanymi mięśniami i niewielką tkanką tłuszczową) oraz mezomorficzny (osoby z mocno rozbudowanymi mięśniami).

Ta kategoryzacja w praktyce nie jest jednak tak wyraźna, mało kto z nas jest idealnym typem jednego rodzaju.

Większość z nas ma cechy różnych kategorii, najczęściej są to kombinacje:

  • ektomorficzny/mezomorficzny
  • mezomorficzny/endomorficzny.

Zdarza się na przykład, że dana osoba jest typowym typem mezometrycznym, który przybiera na wadze niczym typ endomorficzny.

Jednak określenie, do której z tych kategorii należysz w największym stopniu może być bardzo pomocne przy planowaniu treningu i planu odżywiania.

W tym artykule podamy Ci ogólne wskazówki dotyczące diety i treningu dla różnych typów ciała. 

 

EKTOMORFICZNY

Osoby należące do tej kategorii powinny szczególną uwagę zwrócić na budowanie mięśni.

ecto

Jednym z najlepszych planów treningowych byłoby podnoszenie ciężarów, co stymuluje wzrost mięśni. Zmniejszanie tempa powtórzeń i pozwolenie sobie na dłuższe przerwy (2 minuty lub więcej) między setami pomoże Ci podnosić większe ciężary i lepiej stymulować mięśnie. Osoby z tej kategorii powinni zredukować też częstotliwość treningów, aby dać mięśniom czas na wzrost i regenerację. Ogranicz swoje sesje treningowe do 3 dni podnoszenia ciężarów w tygodniu.

Nie przesadzaj z kardio i ćwiczeniami aerobowymi aż nie osiągniesz upragnionej sylwetki. Intensyfikując trening siłowy i zmniejszając kardio „transferujesz” kalorie w materiał do budowy mięśni.

Ludzie z ektomorficznym typem budowy ciała powinni też podnieść ilość przyswajanych kalorii, jedząc więcej niż są w stanie spalić. Ich dieta powinna zawierać białka i węglowodany i bazować na pożywieniu z dużą ilością skrobi. Powinni też zwiększyć częstotliwość posiłków nigdy nie robiąc dłuższych przerw między posiłkami niż 2 godziny. Dieta takich osób powinna zawierać też produkty z dużą zawartością tłuszczy, jak jajka, mleko i inne produkty mleczne, czerwone mięso i masło orzechowe. W ten sposób zwiększy się ilość przyswajanych kalorii bez ryzyka zwiększenia tkanki tłuszczowej.

Dzieje się tak za sprawą metabolizmu ektomorfów, który pracuje „w nadgodzinach”. Nawet jeśli zmiana diety spowoduje pewien rozrost tkanki tłuszczowej, osoby te nie będą mieć problemu z pozbyciem się jej po powrocie do normalnej diety.

 

ENDOMORFICZNY

Endomorficzny typ ciała doświadcza zupełnie innych problemów. To osoby ze znaczną trudnością w spalaniu tkanki tłuszczowej i utrzymaniem smukłej sylwetki.

endo

Co prawda trening z ciężarami również może być dla nich korzystny, ponieważ poprawi proporcję mięśni do tłuszczu i przyspieszy metabolizm, osoby te powinny jednak przyjąć nieco inny sposób postępowania niż ektomorficzny. Zamiast zmniejszania tempa treningu, powinni je zwiększyć i dawać sobie jak najmniej czasu na odpoczynek.
Kardio i ćwiczenia aerobowe są dla nich absolutnie konieczne, aby spalili nagromadzone kalorie i tłuszcz. 30 minut kardio przed śniadaniem dobrze przyspieszy metabolizm. Podczas treningu na siłowni powinni wykorzystywać również sprzęt do kardio.

Ponieważ endomorficy mają wolniejszy metabolizm, powinni zmniejszyć ilość przyjmowanych kalorii do ilości mniejszej niż przeciętnie zalecana, tak aby ich tkanka tłuszczowa była spalana. Powinni jeść 5-6 posiłków dziennie, a ich dieta powinna składać się z większej ilości białka i warzyw.

Nie powinni zupełnie unikać węglowodanów, ale ograniczyć ich spożywanie do okresu po treningu. Natychmiast po ćwiczeniach mięśnie muszą się zregenerować i potrzebują glikogenu, przez co zmniejsza się wówczas szansa na przemianę węglowodanów w tłuszcz.

Za wszelką cenę powinni unikać natomiast napojów gazowanych i słodzonych, fast foodów i słodyczy.

Serwis klimatyzacji z uzupełnieniem
Serwis klimatyzacji z uzupełnieniem
49,99 zł
150,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Serwis klimatyzacji z odgrzybianiem, nabiciem czynnika i więcej od 49,99 zł w Top Gum Opony – 3 lokalizacje

Dalsza część artykułu na następnej stronie…

Twoja reakcja?

Super
Super
71
Ha ha
Ha ha
14
Wow
Wow
5
Smutny
Smutny
11
Zły
Zły
27

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz