Home Kategorie Porady Jak rozpoznać, że ktoś bierze sterydy?

Jak rozpoznać, że ktoś bierze sterydy?

Jak rozpoznać, że ktoś bierze sterydy?

Sterydy są obecne w kulturystyce od dawna. Jeśli zastanawiałeś się kiedyś jakim cudem niektórzy goście z siłowni są tacy duzi, mówiąc że to naturalne, mamy odpowiedź: prawdopodobnie biorą sterydy.

Mimo iż nie powinno to być żadną wymówką, aby robić to samo, osiągnięcie takich wyników, w tak krótkim czasie, jest możliwe jedynie z pomocą „z zewnątrz”. Obecnie sterydy są łatwo dostępne i wiele osób postanawia je brać.

Nie mówię tu tylko o sportowcach, którzy celują w podium. Nawet ludzie, którzy chcą rozwinąć mięśnie jako hobby, często decydują się na wzięcie sterydów. Tak naprawdę, to czemu nie? W końcu sterydy są legalne i pozwalają osiągnąć świetne wyniki.

Zanim zaczniemy oceniać wszystkich ludzi biorących sterydy, wyjaśnijmy coś. Sterydy anaboliczne mogą być naprawdę pomocne w sporcie jakim jest kulturystyka, jeśli ich branie kontrolowane jest przez lekarza.

Jednak, ich zażywanie w większych ilościach może doprowadzić do niepożądanych efektów. Nie jest to powód, aby je akceptować. Ostatecznie są bardzo uzależniające i mają zły wpływ na zdrowie.

Dodatkowo, używanie ich jest bardzo niefair w zawodach, gdzie substancje wspomagające są niedozwolone. Branie sterydów podczas konkurowania z gościami, którzy opierają się na shake’ach proteinowych jest, jakby nie patrzeć, oszustwem.

Poniżej przedstawię Ci ogólne oznaki, które świadczą o tym, że ktoś bierze sterydy. Są to:

  • Wielkie, spuchnięte mięśnie.
  • Ginekomastia.
  • Duża różnica między górną częścią ciała, a dolną.
  • Rozstępy i pryszcze.
  • Nieprawdopodobnie szybki wzrost masy mięśniowej.

 

Jak rozpoznać, że ktoś bierze sterydy?

Wielkie lub spuchnięte mięśnie

Nie zawsze wielkie mięśnie świadczą o tym, że ktoś bierze sterydy. Wielu zawodowych kulturystów spożywa mnóstwo suplementów. Używanie insuliny i hormonu wzrostu również może prowadzić do takich nienaturalnie wyglądających mięśni.

sterydy1

Jednak, jeśli ktoś bierze insulinę i hormon wzrostu, jest duże prawdopodobieństwo, że również i sterydy,

Ginekomastia, czyli męskie piersi

Używanie sterydów może odznaczyć się rozwinięciem piersi u mężczyzn. Dzieje się tak przez to, że w organizmie znajduje się za dużo testosteronu. Organizm natomiast, pozbywa się nadmiaru tego hormonu, zmieniając go w estrogen.

sterydy2

Testosteron to kluczowy czynnik, który wpływa na wygląd mężczyzn. Kobiety natomiast, aby wyglądać tak jak wyglądają, potrzebują estrogenu. Obydwa te hormony możemy znaleźć w ludzkim organizmie, niezależnie od płci. Jednak proporcje będą różne.

Mężczyźni mają 20 razy więcej testosteronu w organizmie niż kobiety, natomiast poziom estrogenu u płci pięknej jest o 5 razy większy niż u facetów.

Aromatyzacja to naturalnie występujący w naszych organizmach proces. Problem pojawia się jednak w momencie, w którym testosteron pojawia się w ciele z zewnętrznych źródeł. Wtedy w naszym organizmie znajduje się nadmiar tego hormonu, który zostaje zmieniony na estrogen. Przez to, pojawiają się widoczne piersi.

Dysproporcja między górną i dolną częścią ciała

Ludzie zażywający sterydy, często mają o wiele bardziej rozwinięte mięśnie górnej części ciała niż te dolnej. Wszystko to spowodowane jest większą ilością pewnych receptorów w górnych częściach. Przez to, Ci którzy używają sterydów, często zauważają duży wzrost mięśni ramion, piersi i pleców.

Oczywiście nie oznacza to, że nogi się nie rozwijają. Jednak ich wzrost nie jest tak nagły. Przez to też, zażywający sterydy mają charakterystyczny kształt ciała, który wygląda jak litera V.

Jednak proporcje ramion do reszty ciała nie są 100% wskaźnikiem na to, że ktoś bierze sterydy. Niektórzy ludzie po prostu mają takie geny. Inni natomiast skupiają się na treningu góry, zapominając o dole.

Pryszcze i rozstępy

Stosowanie sterydów anabolicznych może skutkować różnymi problemami skórnymi jak pryszcze i rozstępy.

Pryszcze

Odpowiednia ilość hormonów w organizmie jest niezbędna do poprawnego jego działania. Jakakolwiek nierównowaga w poziomie testosteronu może skutkować wieloma wypryskami, szczególnie na plecach.

Wielu profesjonalnych kulturystów ma ten problem. Jedynym powodem, dla którego nigdy tego nie widzimy, jest to, że zakrywają te niedoskonałości samoopalaczem.

sterydy3

Rozstępy

Występowanie rozstępów nie musi mieć związku z braniem sterydów. Jednak kiedy zaczynasz je brać, to w początkowych fazach doświadczysz szybkiego wzrostu mięśni. Przez to skóra nie nadąża się rozciągać, a to powoduje rozstępy. Zazwyczaj widać je na grzbiecie, piersiach i bicepsach.

sterydy4

Nagły wzrost masy mięśniowej

Chodzisz na siłownię codziennie i widzisz te same osoby, robiące te same ćwiczenia, ale nie osiągające żadnych wyników. Nagle, pewnego dnia przychodzisz poćwiczyć i widzisz tego samego faceta tylko z dodatkowymi 10 kilogramami mięśni, które rozwinęły się w kilka miesięcy. Ponadto potrafi podnosić ciężary przez dwie godziny bez przerwy!

Z dużym prawdopodobieństwem możesz stwierdzić, że gość coś brał. Takie transformacje są możliwe, ale zajmują o wiele więcej czasu.

sterydy5

Podsumowanie

Znajomość oznak brania sterydów nie daje nam prawa do nazywania każdego kto tak wygląda „ćpunem”. Niektórzy po prostu mają odpowiednie geny. Inni dużo pracują. No i nie zapominajmy, że często taka sylwetka poparta jest latami ćwiczeń i wyrzeczeń.

Osoba, która spełnia jedno kryterium niekoniecznie używa sterydów. Jednak jeśli ktoś pasuje do co najmniej trzech z wyżej wymienionych podpunktów to prawdopodobnie ma coś za uszami. Umiejętność rozpoznawania tych, którzy biorą sterydy może Ci pomóc omijać programy treningowe, w których niezbędna jest pomoc farmakologiczna.

Źródło: fitnessandpower.com

 

Wieloetapowe oczyszczanie twarzy
Wieloetapowe oczyszczanie twarzy
79,99 zł
90 dni
do końca oferty!
12-etapowa pielęgnacja twarzy za 69,99 zł i więcej opcji w Salonie Urody Glamour

Twoja reakcja?

Super
Super
54
Ha ha
Ha ha
129
Wow
Wow
41
Smutny
Smutny
68
Zły
Zły
81

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz