Home Kategorie Zdrowie Jak prawidłowo gotować wodę? Przeczytaj to, a już nigdy nie zagotujesz wody więcej niż raz!
5.69K

Jak prawidłowo gotować wodę? Przeczytaj to, a już nigdy nie zagotujesz wody więcej niż raz!

Masz ochotę napić się kawy lub herbaty. Wstawiasz wodę, zagotowujesz ją, po czym wlewasz do filiżanek… A co robisz z wodą, która Ci zostanie? Wylewasz ją?

Zapewne robisz to, co robi większość ludzi – po prostu zostawiasz ją w czajniku, gdzie czeka do kolejnego podgrzewania wody. Jest to błąd! To pytanie może Ci się wydać absurdalne: „Czy to możliwe, że woda przegotowana po raz drugi może być szkodliwa?” Okazuje się, że może być szkodliwa i to bardzo! Przyjrzyjmy się zatem, co takiego dzieje się, gdy woda jest gotowana.

gotowanie-wody-1

#1. Przegotowana woda jest pozbawiona dużej części tlenu, co oznacza, że staje się doskonałym środowiskiem dla rozwoju różnego rodzaju bakterii beztlenowych, które z powietrza dostają się do otwartych naczyń. Woda, która ostygła stojąc otwarta, nie powinna być pita, gdyż już po jednym dniu rozwijają się w niej kolonie bakterii.

#2. Podczas gotowania wody następuje kondensacja wszelkich zawartych w wodzie nierozpuszczalnych substancji. Również tych pierwiastków, które w niewielkich ilościach są dla naszego organizmu korzystne, natomiast w większych szkodliwe. Mowa tutaj na przykład o fluorze, selenie oraz arsenie.

gotowanie-wody-4

#3. Część zawartych w wodzie naturalnych soli mineralnych na skutek gotowania staje się nierozpuszczalna. Mogą one przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych.

#4. Podczas wielokrotnego gotowania zawarte w wodzie związki azotu zmieniają się w substancje mogące mieć działanie rakotwórcze.

#5. Gdy gorąca woda stygnie w czajniku (zwykłym do gotowania na gazie lub też wykonanym z tworzyw sztucznych czajniku elektrycznym) musimy również liczyć się z tym, że przedostają się do niej różne substancje pochodzące z materiałów z jakich czajnik jest wykonany.

Pamiętajmy więc, że przegotowanie wody co prawda pozwala zniszczyć występujące w niej drobnoustroje i jest jak najbardziej wskazane, jednak ponowne jej gotowanie nie powinno być naszą codzienną praktyką. Nie ma wątpliwości, że wielokrotnie gotowanie wody może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie.

Aby nie wylewać wody, można wykorzystać ją do podlewania kwiatków. Im to z pewnością nie zaszkodzi! Natomiast do kawy lub herbaty używajmy jednak świeżej.

gotowanie-wody-3

Udostępnij te informacje, aby Twoi znajomi i rodzina również mogli dowiedzieć się, jakie ryzyka wiążą się z wielokrotnym przegotowywaniem wody!

Przegląd, nabicie klimatyzacji
Przegląd, nabicie klimatyzacji
31,99 zł
39,99 zł
Oferta zakończona!
Odgrzybienie klimatyzacji metodą chemiczną za 39,99 zł i więcej opcji w serwisie InMoto w Bydgoszczy

Twoja reakcja?

Super
Super
7
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
16
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz