Home Kategorie Jedzenie Prawdziwy miód okazał się sztuczny? Te proste triki sprawią, że więcej nie dasz się nabrać!

Prawdziwy miód okazał się sztuczny? Te proste triki sprawią, że więcej nie dasz się nabrać!

Prawdziwy miód okazał się sztuczny? Te proste triki sprawią, że więcej nie dasz się nabrać!

Nigdy, przenigdy nie kupuj najtańszego miodu, jaki znajdziesz w sklepie. Na tym produkcie nie warto oszczędzać. Za jakość się płaci i w tym wypadku jest to 100-procentowa prawda!

Gdy kupujesz tani miód, ze zdziwieniem możesz odkryć, że w rzeczywistości, niewiele ma on wspólnego z prawdziwym miodem . Czym zatem jest? Stworzonym przez chemików sztucznym, miodem pozbawionym wartościowych substancji odżywczych. Jego niska cena idzie w parze z niską jakością, a składniki, z których powstaje, poddawane są licznym procesom przetwórczym.

Badania przeprowadzone przez Food Safety News wykazują, że sztuczny miód nie jest korzystny dla naszego zdrowia. Wykazali również, że aż 76% wszystkich miodów dostępnych w sklepach i supermarketach, przeszło proces ultrafiltracji.

Według producentów, proces ten jest niezbędny, aby zapobiec krystalizacji się miodu i przedłużyć jego trwałość.

Głównym powodem, dla którego powinniśmy unikać miodu poddanego procesowi ultrafiltracji , jest niemożność wykazania pochodzenia geograficznego produktu. Jeśli miód zawiera naturalny pyłek, jego pochodzenie musi być sprawdzone i udokumentowane. Tymczasem niewielu konsumentów zdaje sobie sprawę, że pyłek występujący w prawdziwym miodzie jest bardzo ważny i korzystny dla naszego ciała. 

Przykładem miodów, których powinniśmy unikać, są te produkowane w Chinach. Bardzo często zawierają w sobie nielegalne antybiotyki i metale ciężkie. Producenci znaleźli jednak sposób, by zatrzeć pochodzenie miodu – poddają go procesowi przetworzenia.

pexels-photo-315420

Źródło: Pexels

Jak rozpoznać fałszywy miód? Oto nasze sposoby:

  • Jeśli po jakimś czasie od zakupu, miód nadal jest płynny, oznacza to, że najprawdopodobniej nie jest prawdziwy. Gdyby było inaczej, miód zacząłby się krystalizować, zwłaszcza jeśli byłby przechowywany w lodówce.
  • Zawsze czytaj etykiety na opakowaniach. Produkt, który zawiera syrop glukozowo-fruktozowy, nie jest prawdziwym miodem.
  • Do szklanki z wodą dodaj kilka kropli jodyny, a następnie odrobinę miodu. Jeśli miód zabarwił się na niebiesko, oznacza to, że został sfałszowany przy pomocy skrobi kukurydzianej.
  • Jeśli odrobina miodu zapłonie, gdy przyłożysz zapałkę, oznaczać to będzie, że miód jest prawdziwy.
  • Do szklanki z wodą dodaj odrobinę miodu. Jeśli się rozpuści, będzie to świadczyło o tym, że nie jest prawdziwy.

Źródło: gohealthyfood.com

Catering dla kobiet
Catering dla kobiet
119,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Catering dietetyczny slim dla kobiet: 3 dni od 119,99 zł i więcej w Fit Woman Catering Dietetyczny

Twoja reakcja?

Super
Super
15
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz