Home Kategorie Porady Cztery najczęstsze objawy ataku serca, których nigdy nie możesz zignorować. Musisz o nich wiedzieć

Cztery najczęstsze objawy ataku serca, których nigdy nie możesz zignorować. Musisz o nich wiedzieć

Cztery najczęstsze objawy ataku serca, których nigdy nie możesz zignorować. Musisz o nich wiedzieć

Większości z nas, atak serca kojarzy się z obrazem dramatycznie chwytającej się za klatkę piersiową osoby. Tymczasem, nagły, przeszywający ból to nie jedyny objaw zbliżającego się zawału.

Około 25 procent wszystkich ataków serca nadchodzi po cichu, bez jakichkolwiek wcześniejszych sygnałów. Kardiochirurg, doktor C. Crandall, spędziła wiele lat usiłując zapobiegać i odwracać skutki ataków u swoich pacjentów.

Dziś, jej doświadczenie pozwala jej rozpoznać symptomy ataku zarówno te, które organizm wysyła kilku minut przed jego wystąpieniem, jak i te, które zwiastują go na kilka dni lub tygodni wcześniej.

Oto 4 najczęstsze, o których musisz pamiętać:

1. Obrzęk

Opuchnięte stopy i kostki wielu z nas odczytuje jako znak świadczący o niewłaściwym trybie życia, zbyt długim staniu lub siedzeniu. Nie każdy wie, że to właśnie choroby serca mogą prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie powodując opuchliznę brzucha, nóg, kostek i stóp. Co więcej, nieprawidłowa praca serca skutkować może szybkim wzrostem wagi, pomimo spadku apetytu.

2. Niepokój

Wiele osób, które przeżyły zawał serca przyznaje, że na krótko przed nim,  doświadczyły ataku paniki. Choć wiele osób mylnie rozpoznaje ten atak uznając go właśnie za zawał, lepiej jest dmuchać na zimne i w razie jego wystąpienia, skonsultować się z lekarzem.

3. Ból różnych części ciała

Atak serca często rozpoczyna się bólem w klatce piersiowej, który promieniuje w okolice żuchwy, pleców, ramion, rąk oraz brzucha. Czasem może być odczuwalny w innych partiach ciała, np. w ramionach, plecach (szczególnie między łopatkami). Czujność powinniśmy zachować nawet wtedy, gdy dolegliwości samoczynnie ustąpią. 

4. Kaszel

Problemy zdrowotne związane z sercem, mogą również objawiać się kaszlem. Wykrztuszanie krwawej flegmy bądź dokuczliwy, świszczący kaszel, są poważnymi sygnałami nadchodzącego zawału. Dzieje się tak, ponieważ w płucach zaczyna gromadzić się wydzielina. Bez wątpienia kaszel jest symptomem, którego nie powinniśmy ignorować.

Oprócz opisanych oznak, atak serca może być poprzedzony innymi sygnałami. Do najczęstszych z nich należą:

  • Zawroty głowy,
  • Nudności,
  • Zimne poty,
  • Płytki oddech,
  • Ból i dyskomfort odczuwany w klatce piersiowej.

Nigdy nie ignoruj objawów z nadzieją, że same znikną. Jeśli którykolwiek z nich będzie trwał dłużej niż 5-10 minut, natychmiast zadzwoń na pogotowie lub poproś kogoś bliskiego, by zawiózł Cię do szpitala. Jeśli nie jesteś uczulony na aspirynę, możesz ją żuć, by złagodzić objawy.

Źródło: thehealthawareness.com

Upiększający pakiet Day Spa
Upiększający pakiet Day Spa
89,99 zł
250,00 zł
Oferta zakończona!
Day Spa za 89,99 zł w Gabinecie Kosmetycznym Mona Lisa

Twoja reakcja?

Super
Super
412
Ha ha
Ha ha
22
Wow
Wow
238
Smutny
Smutny
166
Zły
Zły
72

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz