Home Kategorie Porady 10 błędów, przez które Twoje łydki nie chcą rosnąć – sprawdź czego unikać!

10 błędów, przez które Twoje łydki nie chcą rosnąć – sprawdź czego unikać!

10 błędów, przez które Twoje łydki nie chcą rosnąć – sprawdź czego unikać!

Każdy bywalec siłowni chyba słyszał co mówi się o łydkach w kategorii rozwoju ich masy mięśniowej: “jeśli jesteś uwarunkowany genetycznie do szczupłych łydek, nie rozbudujesz ich. Masz je duże lub nie masz w cale”.

My się z tymi słowami nie zgadzamy.
Jesteśmy przekonani, że jest duża liczba kulturystów trenujących łydki w sposób po prostu nieodpowiedni. W wykonywaniu ćwiczeń, ukierunkowanych na ich rozwój, można popełnić masę błędów.

Prawie każda osoba, systematycznie pracująca nad swoją sylwetką, chciała by mieć dobrze rozwinięte łydki, lecz w wielu przypadkach nic nie robią żeby to zmienić, bądź też robią to źle.

Jeśli jesteś osobą obdarzoną predyspozycjami do rozwoju tej grupy mięśniowej, prześledź artykuł, gdyż z nowymi informacjami być może lepiej zoptymalizujesz swój trening.

Niewiele jest partii mięśniowych, które mogą być tak oporne w rozbudowie jak łydki, a ciągły brak postępów może Cię skłonić do zaprzestania ich trenowania – to dopiero byłaby katastrofa. Zanim się poddasz, zastanów się czy nie popełniasz błędów w ćwiczeniach angażujących łydki.

1. Trenowanie łydek na końcu treningu nóg

Podobnie do tylnych aktonów barków, łydki najczęściej trenowane są na końcu treningu nóg lub są kompletnie pomijane. Priorytetowa partia mięśniowa powinna być trenowana jako pierwsza, ponieważ mamy wtedy dużo energii, by dać z siebie 100%. Jeżeli bodziec mięśniowy będzie zbyt słaby, mięśnie nie rozrosną się. Jeśli na prawdę zależy Ci na dużych łydkach, musisz zacząć trenować je jak inne grupy mięśniowe, np. plecy i klatkę, Z każdej strony, pod różnymi kątami i do kompletnego wyczerpania.

Jeśli możesz zacząć trening nóg ćwiczeniami na łydki i przyłożyć się do nich tak jak robisz to na przysiadach – zrób to. W sytuacji, gdy planujesz przetrenować mięśnie ud w sposób bardzo intensywny, wyselekcjonuj na łydki osobny dzień w planie treningowym. Najważniejsze jest, by nie były pomijane.

2. Trening łydek raz w tygodniu

Na pewno słyszałeś o planie treningowym typu split, zakłada on trening nóg raz w tygodniu z uwzględnieniem łydek. W ten sposób daleko nie zajedziesz. Nawet jeśli chcesz zachować formułę jednego treningu nóg w tygodniu (łydki, czworogłowe mięśnie ud, dwugłowe mięśnie ud), dodaj trening łydek do innych dni, tak by ćwiczone były 2-3 razy w tygodniu.

calf-workout-6-major-mistakes-limiting-your-calf-size-bigshot-v2-830x467

Źródło: bodybuilding.com

3. Trzymanie się zakresu 10-15 powtórzeń

Zakres powtórzeń 10-15 jest efektywny dla większości grup mięśniowych, lecz nie dla łydek. Powinny być ćwiczone w zakresie powtórzeń 20-30, z naciskiem na wyższą liczbę. Po pierwsze, zmusza Cię to do użycia mniejszego ciężaru, czyli zachowasz zarazem dobrą technikę. Efektem tego jest również mocniejsze spięcie mięśnia i lepsze uczucie “pompy”. Warto zauważyć, że łydka jest bardzo wytrzymałym i silnym mięśniem, i nie łatwo jest ją przeciążyć, w końcu “ma co robić” w ciągu doby. 

4. Stosowanie zbyt dużego obciążenia

Podnoszenie dużych ciężarów jest istotne dla budowania masy mięśniowej, lecz jeśli na sztandze masz tak dużo, że nie potrafisz zachować prawidłowej techniki wykonywania ćwiczenia, nie przyniesie to żadnej korzyści. Jeżeli odbijasz się przy końcu dolnej fazy ruchu razem z ciężarem lub nie jesteś w stanie spiąć dobrze mięśni, bądź też czujesz ból w okolicy ścięgna Achillesa, tzn. że ciężar jest dla Ciebie zbyt duży.

W takich sytuacjach do pracy angażują się inne grupy mięśniowe, a przecież nie o to nam chodzi. Jeżeli przy wspięciach na palce (stojąc) uginają Ci się samoistnie kolana lub przy wspięciach na palce siedząc pomagasz sobie rękami, tzn. że obciążenie musisz wyraźnie zmniejszyć.

5. Trening tylko z małymi ciężarami

Podchodząc do problemu od drugiej strony, pewnie domyślasz się, że nie można spodziewać się cudów, gdy trenuje się cały czas małym ciężarem z dużą ilością powtórzeń. Łydki to bardzo oporna grupa mięśniowa. Próbuj co jakiś czas zmieniać założenia i dołóż więcej ciężaru, może na Ciebie akurat duże obciążenie zadziała lepiej? W większości przypadków połączenie tych dwóch metod daje dobre rezultaty.

eKurs: Pośrednik w obrocie nieruchomościami
eKurs: Pośrednik w obrocie nieruchomościami
49,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Pośrednik w obrocie nieruchomościami z zaświadczeniem MEN za 49 zł z Online Edukacją

Dalsza część artykułu na następnej stronie…

Twoja reakcja?

Super
Super
12
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz