Home Kategorie Ludzie 100 lat temu dała się zamknąć na 10 dni w szpitalu psychiatrycznym. Widziała tam straszne rzeczy.
1.48K

100 lat temu dała się zamknąć na 10 dni w szpitalu psychiatrycznym. Widziała tam straszne rzeczy.

Są ludzie, którzy nie obawiają się niczego i nie ma dla nich granic w dążeniu do swojego celu. Można stwierdzić, że gonią swoje marzenia niezależnie od tego, jak często świat rzuca im kłody pod nogi.

Taka właśnie była Nellie Bly, dziennikarka, która stała się legendą i inspiracją dla wielu młodych dziewcząt.

p1

Urodziła się w 1866 roku jako Elizabeth Cochran w Pensylwanii i dorastała w… specyficznych warunkach.  Jako nastolatka chciała zarabiać sama i wspierać swoją matkę oraz czternaścioro rodzeństwa. Ojciec zmarł wcześnie i przez to czuła potrzebę zajęcia się rodziną. Zaczęła kształcić się na nauczyciela, ale nie miała na tyle pieniędzy, aby naukę dokończyć.

Niemniej jednak, jej talent był na tyle duży, że prędzej czy później musiał zostać odkryty. W 1885 roku przeczytała kontrowersyjny artykuł w gazecie „The Pittsburgh Dispatch”, którego autor ograniczył rolę kobiet do gotowania i macierzyństwa. Oburzona napisała odpowiedź, która tak poruszyła redaktora naczelnego gazety, że postanowił zatrudnić Elizabeth jako stałego reportera. Pisała pod pseudonimem „Nellie Bly”.

p2

Czytelnicy uwielbiali ją za krytyczne spojrzenie na niektóre sprawy. Nikogo nie zdziwiło, gdy okazało się, że Nellie będzie pisać dla „The New York World”, gdzie dostała zlecenie, które miało być kamieniem milowym w jej karierze.

Dziennikarka miała napisać artykuł o szpitalu psychiatrycznym „New York City Lunatic Asylum”, który mieścił się między Queens a Manhattanem. Od byłych pracowników dało się usłyszeć, że pacjenci byli traktowani bardzo źle. Nie było innego wyjścia, jak dać się zamknąć w szpitalu i zobaczyć na własne oczy, co się tam dzieje.

p3

Jej pracodawca zapewnił ją, że będzie w środku maksymalnie 10 dni. Gdy Nellie zapytała stróża o to, jak jest wewnątrz, ten odpowiedział, że to okropne miejsce, z którego nikt nigdy nie wyszedł. To, co przeszła kobieta w środku, przechodzi ludzkie pojęcie.

1600 pacjentów, czyli dwa razy więcej niż zakładano. Jedli spleśniały chleb, zupy, które były wodą i zgniłe owoce. Raz w tygodniu byli myci w lodowatej wodzie, a po podłodze biegały szczury.

p4

Pacjenci byli źle leczeni, bici, zastraszani, wiązani, obcinano im włosy oraz oblewano lodowatą wodą.

p5

Każdy kto postanowił poskarżyć się lekarzom, ponosił później karę, którą wymierzali opiekunowie. Nikt nie wierzył w opowieści pacjentów.

p6

Nikt nie przejmował się zaburzeniami pacjentów. Nellie zauważyła jednak, że wiele osób, z którymi miała kontakt nie cierpiało z powodu chorób. Często byli to ludzie niemówiący po angielsku lub po prostu zbyt biedni i słabi, aby dbać o siebie. Po dziesięciu dniach adwokat Nellie stał przy drzwiach i wręczył jej natychmiastowe zwolnienie z ośrodka, z określonymi prawnymi groźbami.

Dobrze, że tak się stało, bo w przeciwnym wypadku pewnie już nigdy nie ujrzałaby światła dziennego. Nellie napisała później reportaż, który miał uczynić ją sławną: „Dziesięć dni w domu wariatów”. Publiczne oburzenie jakie wywołał artykuł doprowadził do tego, że zaczęto interesować się szpitalem. Opiekunowie ponieśli odpowiedzialność za swoje czyny, a sytuacja pacjentów uległa poprawie.

p7

Nellie kontynuowała swoją pracę. Stała się cenioną autorką i bojowniczką o prawa robotników. Jej światowa sława pomogła udostępnić teksty szerokiemu gronu odbiorców i zainspirowała wiele młodych kobiet. Zmarła w 1922 roku, w wieku 57 lat, w swoim ukochanym Nowym Jorku.

p8

Poświęciła wiele, aby walczyć o prawdę. W tamtych czasach było to bardzo ryzykowne posunięcie!

Pojedynek aut: przejazd po torze
Pojedynek aut: przejazd po torze
299,00 zł
329,00 zł
89 dni
do końca oferty!
Pakiet Super Mix - jazda 2 sportowymi autami po torze od 279 zł z Super-Cars.pl wiele lokalizacji

Twoja reakcja?

Super
Super
20
Ha ha
Ha ha
70
Wow
Wow
20
Smutny
Smutny
20
Zły
Zły
80

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz