Home Kategorie Porady Symptomy tej poważnej choroby powinien znać każdy rodzic. To może uratować życie Twojego dziecka.

Symptomy tej poważnej choroby powinien znać każdy rodzic. To może uratować życie Twojego dziecka.

Zapalenie opon mózgowych to choroba, która objawia się stanem zapalnym błony ochronnej pokrywającej mózg i rdzeń kręgowy. Przyczyny mogą być różne, ale objawy są zazwyczaj podobne.

Dzieci są najbardziej podatne na tę chorobę. Z tego powodu warto przypomnieć rodzicom o sposobach na wykrycie zapalenia opon mózgowych, a także o objawach, na które powinno się zwracać uwagę.

#1. Nagła gorączka

chor1

Źródło: freepik.com

Jednym z objawów zapalenia opon mózgowych jest gorączka, która pojawia się nagle. Dziecko zaczyna drżeć i skarży się, że cały czas mu zimno. Temperatura ciała chorej osoby rośnie bardzo szybko, a jej obniżenie jest niemożliwe. Z uwagi na to, że ten objaw jest raczej mało specyficzny trzeba zwrócić uwagę na inne.

#2. Bóle głowy

chor2

Bóle wywołane przez zapalenie opon mózgowych nie są po prostu silne, ale określa się ja jako nie do zniesienia. Co więcej, ból ten może wpływać na szyję dziecka, powodując sztywność karku. Wypukłe ciemiączko może być ważnym objawem zapalenia opon mózgowych u noworodków.

#3. Podwójne widzenie

chor3

Źródło: pinterest.com

Osoba cierpiąca na zapalenie opon mózgowych nie jest w stanie skupić wzroku i widzi podwójnie.

#4. Ból brzucha, nudności, wymioty

chor4

Źródło: pinterest.com

Osoba chora nagle traci apetyt. Dzieje się tak z powodu ciągłych nudności, które mogą powodować bóle brzucha i wymioty.

#5. Wrażliwość na światło słoneczne

Kolejnym objawem zapalenia opon mózgowych jest światłowstręt. Powoduje on łzawienie oczu oraz nudności. Ból głowy staje się wtedy silniejszy.

#6. Sztywność mięśni potylicznych

chor5

Dziecko chore na zapalenie opon mózgowych może przybierać charakterystyczną pozycję: leżąc na boku i odchylając głowę do tyłu i zgiętymi nogami. Próby rozluźnienia często kończą się niepowodzeniem.

#7. Niezdolność rozprostowania nóg

chor6

Nawet jeśli uda się zgiąć głowę dziecka do klatki piersiowej, jego nogi od razu zegną się w kolanach i nie będzie można ich rozluźnić. To zjawisko nosi miano objawu Brudzińskiego.

#8. Nieustające wysypki skórne

chor7

Wysypki często występują przy zapaleniu opon mózgowych. Dzięki takiemu testowi można wykryć czy jest to zmiana związana z zapaleniem.

Weź przezroczystą szklankę i przyłóż w miejsce występowania wysypki. Dociśnij ją mocno do skóry, aż stanie się blada. Jeśli plamy bledną wraz ze skórą, osoba badana nie ma zapalenia opon mózgowych. Jeżeli wysypka nie zniknie, należy udać się do lekarza.

Źródło: brightside.me

Badania laboratoryjne – hormonalne
Badania laboratoryjne – hormonalne
74,99 zł
60 dni
do końca oferty!
Badania laboratoryjne: pakiety hormonalne do wyboru od 74,99 zł w OdkrecSMA – wiele lokalizacji

Twoja reakcja?

Super
Super
6
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
15
Smutny
Smutny
3
Zły
Zły
5

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz