Home Kategorie Jedzenie Dlaczego indyjskie jedzenie jest niesamowicie zdrowe i apetyczne? Nauka ma odpowiedź.

Dlaczego indyjskie jedzenie jest niesamowicie zdrowe i apetyczne? Nauka ma odpowiedź.

Naukowcy zbadali około 2500 indyjskich potraw i to, jakie związki chemiczne znajdują się w nich.

Odkryli, że składniki tak się od siebie różnią, że nie można wskazać żadnej wspólnej cechy. Jest to zupełnie różne od kuchni zachodniej, gdzie smaki zazwyczaj dopełniają się.

indyjskie1

Indyjskie jedzenie, szczególnie curry jest uwielbiane na całym świecie. Naukowcy po zbadaniu ponad 2000 przepisów odkryli, że potrawy tej kuchni zawierają co najmniej 7 składników i wszystkie smaki, które na siebie nie nachodzą. Badacze z Indian Institute for Technology w Dehli stwierdzili, że część wspólna smaków składników kilku indyjskich dań była o wiele mniejsza, niż podejrzewano.

Tymi składnikami są papryka i garam masala łączone z innymi składnikami, które nie mają w sobie tych samych związków chemicznych. Dlatego też w kuchni indyjskiej dochodzi do połączeń smaków, których nie uświadczymy w kuchni zachodniej, gdzie dobiera się składniki mające ze sobą współpracować.

Na przykład, ser pleśniowy, czekolada, piwo i wołowina smakują razem dobrze, gdyż zawierają podobne związki chemiczne.

Jednak w przypadku kuchni indyjskiej, im bardziej podobne są do siebie dwa składniki (w kwestii chemicznej), tym mniej prawdopodobne, aby zostały razem użyte. Badacze wierzą, że właśnie to sprawia, iż indyjska kuchnia jest o wiele smaczniejsza. Unikanie nachodzących na siebie smaków, sprawia że smak jest zupełnie unikalny w każdej potrawie.

Te same badania stwierdzają, że na świecie używa się do gotowania 381 składników, a 200 z nich w samej kuchni Indyjskiej. Możesz sobie tylko wyobrazić, jak unikalne jest każde indyjskie danie, biorąc pod uwagę, że zawiera różne składniki, które nawet do siebie nie pasują, a mimo to smakują świetnie.

Curry to jedno z najpopularniejszych, indyjskich dań. Wcześniejsze badania wykazały, że może być ono dla Ciebie dobre, gdyż łagodzi artretyzm i hamuje rozwój Alzheimera. Prawie każdy rodzaj curry zawiera kminek, ziele angielskie, imbir, kurkumę oraz inne przyprawy, które mają właściwości antybakteryjne.

Autorami tego badania są Anupam Jaina, Rakhi N Kb I Ganesh Bagler z Indian Institute for Technology in Jodhpur.

Źródło: stethnews.com

Fotobrazy: różne formaty
Fotobrazy: różne formaty
20,00 zł
Oferta zakończona!
Od 18,90 zł: fotoobraz na płótnie z Twoim zdjęciem (formaty 30x40, 40x60 i więcej) z Colorland

Twoja reakcja?

Super
Super
6
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz