Home Kategorie Jedzenie Zwracaj szczególną uwagę na te cyfry, gdy kupujesz owoce. Przekazują nam cenne informacje.

Zwracaj szczególną uwagę na te cyfry, gdy kupujesz owoce. Przekazują nam cenne informacje.

Nie raz widziałeś na owocach i warzywach kupowanych w sklepie małe naklejki. Oprócz tego, że informują nas o producencie to także zawierają kod liczbowy PLU (price look-up).

Ten zawiera szczegółowe informacje o tym, skąd pochodzi dany produkt i jaki jest, np. jego rozmiar. Taka informacja jest przydatna szczególnie, gdy z każdej strony otacza nas żywność genetycznie modyfikowana. Dzięki kilku cyferkom dokładnie wiemy, co ląduje na naszym talerzu.

Zazwyczaj każdy taki kod ma określony ciąg, który odpowiada pewnemu pochodzeniu. Sam przekonasz się, co oznacza dany komunikat. Bądźmy świadomymi konsumentami i kierujmy się przede wszystkim zdrowiem, bo ono jest najważniejsze.

Ciąg czterech cyfr rozpoczynający się od 3 lub 4

plu1

Źródło: flickr.com

Jeśli na naklejce są tylko cztery cyfry, oznacza to, że owoc lub warzywo zostało wyprodukowane przy pomocy nowoczesnych technik agrotechnicznych. Należy wiedzieć, że do ich uprawy wykorzystano duże ilości nawozów i pestycydów.

Pięciocyfrowy kod zaczynający się od 8

plu2

Źródło: organiclivingchic.com

Gdy zauważysz podobną naklejkę na  owocach lub warzywach, oznacza to, że zostały genetycznie zmodyfikowane w części procesu uprawy. Dzięki temu będziesz mógł unikać żywności GMO, która wzbudza sporo kontrowersji. Badania pokazują, że najczęściej wśród owoców modyfikowanych genetycznie są melony, banany i papaje.

Pięciocyfrowy kod rozpoczynający się od 9

plu3

Źródło: twitter.com

Ten rodzaj kodu oznacza, że owoc lub warzywo było uprawiane przy użyciu starych metod naszych przodków, w organiczny sposób, bez żadnych środków chemicznych. Warto szukać tych produktów na półkach sklepowych.

Brak kodu PLU

plu4

Źródło: flickr.com

Wydawać mogłoby się, że w takim razie najlepiej szukać owoców bez naklejek. Niestety, ale jest to mylące. Taki produkt niewiadomego pochodzenia ciężko jakkolwiek przypisać i dojść do tego skąd pochodzi. Jeśli nie ma etykiety istnieją szanse, że została ona usunięta z konkretnego powodu. Na to też warto zwracać uwagę.

Wybrane masaże dla 1 lub 2 osób w Wellness & Beauty Clinical
Wybrane masaże dla 1 lub 2 osób w Wellness & Beauty Clinical
47,99 zł
59,99 zł
Oferta zakończona!
Wybrane masaże dla 1 lub 2 osób w Wellness & Beauty Clinical

Twoja reakcja?

Super
Super
3
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz