
Czy czujesz się zaniepokojony, osłabiony lub opuchnięty? To tylko niektóre z objawów zaburzonej gospodarki hormonalnej.
Hormony odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu. Kontrolują metabolizm, trawienie, wymianę tlenową, zdolność do reprodukcji, funkcjonowanie tkanek, nastrój, ruch i rozwój organizmu w trakcie dojrzewania. Kiedy gospodarka hormonalna jest zaburzona, zachodzą w nas zmiany i pogarsza się stan zdrowia. W niektórych przypadkach ludzie przybierają na wadzę, pomimo prawidłowej diety i regularnie podejmowanej aktywności fizycznej.
Rozchwianie hormonów może mieć wiele przyczyn, lecz najczęściej jest wynikiem niezdrowej diety, stresu, przebytych chorób, skażenia środowiska i uwarunkowań genetycznych.
Objawy zaburzonej gospodarki hormonalnej:
- wypadanie włosów
- ciągłe uczucie zmęczenia
- problemy dermatologiczne
- przybieranie na wadze
- nieregularne miesiączkowanie
- zaburzenia snu
- zaburzenia pamięci
- huśtawki nastrojów i depresja
- bóle głowy
- spadek libido
- łamliwe paznokcie i włosy
- spuchnięte powieki
- nocne poty
- zmiany apetytu
- brak energii
Przykładowe, konwencjonalne metody leczenia zaburzeń hormonalnych:
- zastrzyki z insuliny
- tabletki antykoncepcyjne
- terapie z użyciem hormonów syntetycznych
- lekarstwa stymulujące pracę tarczycy
Istnieją również naturalne metody leczenia, bazujące na ziołach.
Zioła regulujące wydzielanie hormonów
1. Maca
Ludność peruwiańska stosowała ją od wieków w celu regulowania gospodarki hormonalnej, zwiększenia płodności, libido oraz wydolności. Pieprzyca peruwiańska jest ziołem adaptogennym, czyli reguluje wydzielanie tylko tych hormonów, których stężenie odbiega od normy. Ma to związek ze stymulacją podwzgórza i przysadki mózgowej – są to dwa główne gruczoły mające bezpośredni i pośredni wpływ na wydzielanie wielu hormonów.
2. Liście malin
Można z nich przygotować herbatę bogatą w minerały i witaminy. Największą ich zaletą jest duża zawartość witaminy C oraz pozytywny wpływ na układ rozrodczy kobiet. Herbata przygotowana na bazie liści malin redukuje krwawienie podczas okresu, związany z nim ból, zmniejsza ryzyko poronienia oraz zwiększa płodność zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.
3. Niepokalanek pospolity
Jest to roślina stosowana od dawien dawna na zaburzenia hormonalne, bezpłodność, endometriozę, objawy menopauzy oraz jako zabezpieczenie przed poronieniem w pierwszym trymestrze ciąży. Ponadto wiele kobiet wykorzystuje go do regulowania cyklu miesiączkowego.
Niepokalanek pospolity stymuluję przysadkę mózgową, która wpływa na pracę innych gruczołów. Jeśli ona działa prawidłowo, wydzielanie wielu innych hormonów nie będzie zaburzone.
4. Ostropest plamisty
Jest to zioło, dzięki któremu efektywnie oczyścimy wątrobę z toksyn, a jest to jeden z kluczowych organów w kontekście równowagi hormonalnej. Zgromadzone w niej toksyny powodują u kobiet niedobór progesteronu i nadmiar estrogenu. Wątroba odpowiada między innymi za eliminację metali ciężkich, szkodliwych substancji chemicznych i grzybów. Niektóre z toksyn mogą imitować działanie hormonów, co powoduje jeszcze większe zaburzenia w pracy organizmu.
5. Owies zwyczajny
Wpływa kojąco na organizm i ośrodkowy układ nerwowy, poprawia nastrój, trawienie i stabilizuje poziom hormonów. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi magnez, wapń i krzem o wysokiej biodostępności. Owies zwyczajny poprawia również kondycję skóry, włosów, paznokci, obniża cholesterol oraz wpływa korzystnie na stan serca.
6. Żeń-szeń indyjski
Ma właściwości adaptogenne(podobnie jak maca), lecz stymuluje również pracę tarczycy i nadnerczy. Oznacza to, że redukuje uczucie stresu oraz wspomaga leczenie depresji, niedoczynności tarczycy, nadczynności tarczycy, choroby Hashimoto i choroby Gravesa-Basedowa. Żeń-szeń indyjski wpływa także pozytywnie na ogólny nastrój.
Czynniki łagodzące zaburzenia hormonalne:
- spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 w odpowiedniej ilości
- konsumowanie produktów spożywczych o właściwościach przeciwzapalnych
- zmniejszenie ekspozycji na stres
- odpowiednio długi sen
- ćwiczenia fizyczne
- stosowanie powyższych ziół
Źródło: regainhealthonline.com
Twoja reakcja?





Zostaw swój komentarz