Home Kategorie Porady Twoje ciało błaga o pomoc. 10 powodów stresu, których nie możesz ignorować.

Twoje ciało błaga o pomoc. 10 powodów stresu, których nie możesz ignorować.

Od czasu do czasu każdy odczuwa stres. Jeśli jednak taki stan towarzyszy Ci przez dłuższy czas, nie możesz tego lekceważyć.

Możesz przez to w krótkim czasie stać się wypalony i niezdolny do normalnego funkcjonowania. Poświęć więc chwilę, aby sprawdzić, czy Twoje ciało nie stara Ci się czegoś przekazać. Poniżej znajdziesz kilka objawów stresu, które znać powinien każdy.

#1. Problemy ze skórą

stres1

Łuszczyca, trądzik oraz inne choroby skóry mogą być powodowane stresem. W trakcie pewnych badań badano studentów. Okazało się, że wysoki poziom stresu i problemy dermatologiczne są ze sobą powiązane.

Inny eksperyment przeprowadzony na myszach wykazał dokładnie to samo. Myszy wystawione na silny stres, były bardziej podatne na infekcje skórne.

#2. Zmiana wagi

stres2

Stresujące sytuacje wzmagają produkcję kortyzolu. Ten hormon stabilizuje metabolizm tłuszczów oraz węglowodanów, a także reguluje poziom cukru we krwi. Jeśli jest go zbyt wiele, będziesz więcej jeść, a Twoje ciało zacznie produkować mniej testosteronu. To prowadzi do wzrostu wagi.

Z drugiej strony, zwiększony poziom adrenaliny może prowadzić do utraty wagi. Adrenalin przyspiesza metabolizm i spowalnia wydzielanie tłuszczów. Niektórzy badacze twierdzą, że kortykoliberyna także prowadzi do utraty wagi.

#3. Częste przeziębienia

stres3

Czy wiedziałeś, że stres może powodować większą podatność na przeziębienia? W pewnych badaniach wystawiono 276 zdrowych osób na zimno. Następnie ludzie byli izolowani. Naukowcy odkryli, że ci którzy przed eksperymentem wystawieni byli na długotrwały stres, częściej łapali przeziębienia, niż ci którzy nie byli wcześniej zestresowani. Nie należy więc winić pogody. Jeśli często chorujesz może być to spowodowane stresem.

#4. Problemy żołądkowe

stres4

Naukowo udowodniono, że stres negatywnie wpływa na układ pokarmowy. Częste bóle brzucha mogą być pierwszym objawem wypalenia zawodowego. Istnieje też teoria, według której chroniczny stres powoduje starzenie się układu trawiennego, a przez to jest on bardziej wrażliwy.

#5. Brak skupienia

stres5

Ludzie, którzy cierpią z powodu długotrwałego stresu, często mają problem z tym, aby skupić się na zadaniach, które mają do zrobienia. Dzieje się tak z powodu zmęczenia powodowanego stresem. Jeśli zauważyłeś, że trudniej Ci się skupić niż zazwyczaj, może być to sygnał, aby zwolnić i zrobić sobie przerwę.

Wybielanie zębów
Wybielanie zębów
199,99 zł
400,00 zł
Oferta zakończona!
Wybielanie zębów od 199,99 zł w Przychodni Specjalistycznej Ewa Konopelko-Śliżewska – 2 lokalizacje (do -55%)

Dalsza część artykułu na następnej stronie…

Twoja reakcja?

Super
Super
4
Ha ha
Ha ha
5
Wow
Wow
7
Smutny
Smutny
23
Zły
Zły
4

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz