Home Kategorie Jedzenie Brokuły to prawdziwa zdrowotna bomba dla Twojego organizmu. Zobacz, jak w prosty sposób wprowadzić je do swojej diety.

Brokuły to prawdziwa zdrowotna bomba dla Twojego organizmu. Zobacz, jak w prosty sposób wprowadzić je do swojej diety.

Brokuły to warzywo, które coraz częściej spotykamy w różnego rodzaju potrawach. Dzisiaj przedstawimy Wam kilka korzyści zdrowotnych brokułów oraz przykładowy przepis na ich przygotowanie.

Wzrok i obrona komórkowa

Warzywo to zawiera 60% witaminy A, która dobrze wpływa na wzrok. Oprócz tego, witamina A polepsza stan skóry i integralność błony śluzowej. Dodatkowo brokuły ochraniają komórki DNA przed uszkodzeniami.

Antyalergiczne i przeciwzapalne

Brokuły zmniejszają także reakcje alergiczne oraz zapalenia. Warzywo to zawiera przeciwzapalne składniki, jak izoriocyjaniany i kemferol, które potrafią także zmniejszyć efekty działania substancji alergicznych w ciele. Brokuły zawierają także mnóstwo antyoksydantów, które także służą temu celowi.

Zdrowie układu sercowo-naczyniowego

Brokuły poprawiają także zdrowie serca i naczyń krwionośnych. Według jednego z badań jedzenie 1/3 szklanki brokułów dziennie zmniejsza ilość złego cholesterolu o około 2,5%. Warto wspomnieć, że rekomendowane dzienne spożycie warzyw, jak brokuły wynosi ¾ szklanki. Niedawne badania pokazały też bliższy związek pomiędzy spożywaniem brokułów gotowanych na parze z redukcją złego cholesterolu, niż w przypadku spożywania surowych brokułów.

Antynowotworowe

Kolejną korzyścią płynącą z jedzenia brokułów jest prewencja i kontrola nowotworów. Badania wykazały, że obecny w tych warzywach sulforafan odpowiada za te właściwości. Udało się także odkryć, że sulforafan zatrzymuje działanie histonów, czyli enzymów powiązanych z rozwojem raka. Sulforafan jest obecnie testowany pod względem spowalniania i zatrzymania rozwoju raka. Wyniki są obiecujące szczególnie w przypadku raka skóry, przełyku, trzustki i prostaty.

Również kwas foliowy zawarty w brokułach zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet, a także chroni przed rakiem żołądka, okrężnicy, trzustki i szyjki macicy. Witamina ta jest także powiązana z produkcją DNA i RNA oraz zapobiega występowaniu niepożądanych mutacji.

Przepis

Składniki:

  • Brokuły
  • Oliwa z oliwek
  • Sól morska
  • Czarny pieprz
  • Czosnek
  • Sok z cytryny

Sposób przygotowania:

Rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Wrzuć różyczki brokuła do dużej miski razem z czosnkiem, pieprzem, solą i oliwą. Teraz rozłóż brokuły równo na blasze wyścielonej papierem do pieczenia. Następnie piecz całość przez 15 – 20 minut, dopóki brokuły nie będą na tyle miękkie, aby bez problemu przebić się przez łodygę widelcem. Wystaw wszystko na talerz i skrop sokiem z cytryny.

Brokuły możesz także dodawać do wielu innych potraw.

Jazda gokartem: 8- lub 24-minutowy przejazd w Forza Kart Tor Gokartowy
Jazda gokartem: 8- lub 24-minutowy przejazd w Forza Kart Tor Gokartowy
19,99 zł
27,00 zł
Oferta zakończona!
Jazda gokartem: 8- lub 24-minutowy przejazd w Forza Kart Tor Gokartowy (do -25%)

Twoja reakcja?

Super
Super
11
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
8
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz