Home Kategorie Porady 6 praktycznych zastosowań octu jabłkowego, o których na pewno nie wiedziałaś

6 praktycznych zastosowań octu jabłkowego, o których na pewno nie wiedziałaś

6 praktycznych zastosowań octu jabłkowego, o których na pewno nie wiedziałaś

Ocet jabłkowy jest produktem bardzo często stosowanym w przepisach kulinarnych. Ma również inne, ciekawe zastosowania, lecz mało kto o tym wie.

Otrzymuje się go w procesie fermentacji jabłek, dzięki czemu zawiera wiele minerałów, w tym magnez, wapń i potas, których ludzki organizm potrzebuje każdego dnia do prawidłowego funkcjonowania. Poniżej prezentujemy nietypowe, lecz przydatne metody zastosowania octu jabłkowego.

Zwalcza drożdżaki

Mnóstwo osób doświadczyło problemu z drożdżakami wywołującymi grzybicę, na szczęście dzięki temu produktowi można z nimi walczyć. Niektóre badania wykazały, że zawarte w occie kwasy i enzymy skutecznie je zwalczają- w trakcie stosowania octu może dojść do nasilenia się objawów, związanych z infekcją drożdżakami, lecz jest to znak, że leczenie przynosi efekt.

Oczyszcza zatkany nos

Niedrożność górnych dróg oddechowych bywa bardzo uciążliwa, zwłaszcza w trakcie snu. Wystarczy zmieszać ocet jabłkowy z wodą w proporcji 1:1 i dodać kilka kropel miętowego olejku eterycznego, a następnie wypić napój. Rezultat można zauważyć niemal od razu.

Leczy infekcje grzybicze skóry

Jeśli zdarza Ci się chodzić boso w miejscach publicznych, na przykład na basenie, istnieje duże ryzyko, że zarazisz się grzybicą. W takich sytuacjach możesz nacierać zainfekowane miejsce octem lub zamoczyć stopę w naczyniu, które jest nim wypełnione. Wystarczy zmieszać wodę z octem w proporcji 3:1, by otrzymać preparat skutecznie leczący grzybicę. 

Zabija i odstrasza pchły

Jeśli w sierści Twojego zwierzaka buszują pchły, powinieneś sięgnąć po ocet jabłkowy. Jeśli ich nie zabije, to na pewno przepędzi je gdzie pieprz rośnie. Należy nanieść go za pomocą płatków kosmetycznych na skórę zwierzęcia, lecz nie powinno rozprowadzać się go w okolicach pyska z uwagi na intensywny zapach.

Tonik do twarzy

Niektóre produkty tego typu mogą podrażniać skórę z uwagi na zawartość różnych substancji chemicznych. Na szczęście tonik można przygotować samemu – wystarczy zmieszać ocet jabłkowy z wodą w stosunku 1:1 i dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Oczyszcza włosy

W dzisiejszych czasach na rynku dostępnych jest wiele produktów do pielęgnacji i modelowania włosów, a częste ich stosowanie może sprawić, że włosy staną się tłuste. Jeśli chcesz o nie zadbać, przemyj je od czasu do czasu octem jabłkowym. Dzięki niemu oczyścisz nie tylko włosy, lecz także skórę głowy.

Źródło: wellnessbin.com

Jazda sportowym autem
Jazda sportowym autem
199,00 zł
249,00 zł
Oferta zakończona!
Jazda sportowym autem po torze wyścigowym od 199 zł z Super-Cars.pl - wiele lokalizacji

Twoja reakcja?

Super
Super
81
Ha ha
Ha ha
4
Wow
Wow
8
Smutny
Smutny
4
Zły
Zły
5

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz