Home Kategorie Jedzenie Grillowanie może być zabójcze. Sprawdź jak robić to prawidłowo!

Grillowanie może być zabójcze. Sprawdź jak robić to prawidłowo!

Grillowanie może być zabójcze. Sprawdź jak robić to prawidłowo!

Sezon wiosenny będzie już niedługo widoczny na horyzoncie, a wraz z cieplejszymi dniami i ładną pogodą wzrasta ochota na rozpalenie grilla.

Spędzanie czasu przy grillu jest bardzo relaksujące, a potrawy na nim przygotowane są wyjątkowo smaczne. W tej błogiej atmosferze nie przypuszczamy jednak, czy to co robimy jest faktycznie dobre. Okazuje się, że największe ryzyko dosięga nas, gdy na ruszt trafia mięso.

Zagrożenia wynikające z grillowania

1. Toksyczny dym

Dym unoszący się nad grillem zawiera wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które są toksyczne i mają zdolność do łączenia się z pożywieniem. Nie powinno się stać w pobliżu źródła dymu, gdyż powyższe substancje mogą być trudne do usunięcia z płuc, tak samo jak z ubrania.

2. Przypalone mięso

Czarny osad na powierzchni mięsa nadaje potrawom wyjątkowego smaku i na sam jego widok aż ślinka cieknie, lecz przypalone miejsca zawierają dużo związków heterocyklicznych, które mogą powodować raka. Im czarniejsze jest mięso, tym silniejsze ma właściwości rakotwórcze. 

3. Produkty uboczne

Upieczenie mięsa na grillu wymaga wytworzenia bardzo wysokiej temperatury, co powoduje wiele chemicznych reakcji łańcuchowych. W ich wyniku powstaje wiele substancji wywołujących stany zapalne i przedwczesne starzenie. Częste i regularne grillowanie może prowadzić do gromadzenia się tych związków chemicznych w organizmie, a w takiej sytuacji może nawet dojść do uszkodzenia organów wewnętrznych.

Bezpieczne grillowanie

Nie należy obawiać się przygotowywania potraw na grillu, gdyż wystarczy podjąć odpowiednie środki ostrożności.

  • marynuj mięsa wykorzystując tymianek, pieprz i rozmaryn – w ten sposób pozbędziesz się nawet 96% substancji rakotwórczych
  • poddaj mięso wcześniejszej, częściowej obróbce termicznej, by usunąć jak najwięcej tłuszczu i skrócić czas grillowania
  • stosuj folię aluminiową, by ograniczyć kapanie tłuszczu na węgiel i absorpcję szkodliwych substancji

Pamiętajcie, że nie tylko mięso nadaje się do grillowania – warzywa przygotowane w ten sposób są także bardzo smaczne, ponadto nie dojdzie do powstania substancji rakotwórczych.

Źródło: stethnews.com

Masaż, zabieg kolagenowy i spa
Masaż, zabieg kolagenowy i spa
169,99 zł
350,00 zł
Oferta zakończona!
Masaż, zabieg na twarz z płatem kolagenowym i spa dłoni za 169,99 zł w salonie Mona Lisa (zamiast 350 zł)

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz