Home Kategorie Zdrowie Czym jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) i jak może wpływać na Twoje życie?
16.84K

Czym jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) i jak może wpływać na Twoje życie?

Coraz więcej osób zostaje zarażonych chorobami przenoszonymi drogą płciową. HPV jest jedną z nich. Jednak czym tak naprawdę jest ta choroba?

Zazwyczaj dotyka nastolatków i ludzi po 20-stce. Jest to wirus zupełnie inny od HIV. Zdobycie wiedzy na ten temat może pomóc zarówno mężczyznom, jak i kobietom w zapobieganiu i leczeniu tej choroby.

#1. Jest to powszechna choroba

hpv1

Według raportów Center for Disease Control And Prevention, HPV dotyka około 79 milionów ludzi w samych Stanach Zjednoczonych. Wirus HPV może wywołać raka szyjki macicy, który jest drugim najpowszechniejszym nowotworem na świecie.

#2. Może być przenoszony bez stosunku

hpv2

Pomimo, że jest to choroba przenoszona drogą płciową, możesz się nią zarazić bez uprawiania seksu. Wirus może przenosić się poprzez kontakt skórny. Brodawki występujące na genitaliach są główną przyczyną przenoszenia wirusa. Zwykle występuje on w okolicach narządów płciowych, na udach i pośladkach.

Można zarazić się także poprzez pocałunek, gdyż infekcja może występować w ustach.

#3. Istnieje szczepionka, ale nie ma leku

hpv3

Brodawki w miejscach intymnych, które powodowane są przez infekcję mogą zostać usunięte i leczone, ale to nie zabija wirusa w organizmie. Istnieją szczepionki, które mogą zmniejszyć ryzyko zarażenia HPV zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku.

#4. Większość chorych na HPV nie ma objawów

hpv4

Większość osób nie ma żadnych oznak infekcji. W niektórych przypadkach objawy występują, ale ludzie często przeoczają je lub nie rozumieją. Według National Cancer Institute więcej niż połowa kobiet ma brodawki w miejscach intymnych i nie ma pojęcia, że choruje na HPV.

#5. Niektórzy lekarze nie chcą przeprowadzać testów

hpv5

To dlatego, że korzyści płynące z testu na HPV nadal są niejasne. Dzieje się tak ze względu na to, że większość zarażeń wirusem przemija w ciągu dwóch lat bez żadnych komplikacji, a pozytywny wynik testu może powodować niepotrzebny stres.

#6. Testy na HPV są różne dla kobiet i mężczyzn

hpv6

W przypadku kobiet HPV może zostać wykryte jeśli wyniki cytologii były nieodpowiednie. W przypadku mężczyzn nie ma skutecznej metody wykrycia wirusa.

Źródło: urdailyfeed.com

Fizjoterapia: masaż z konsultacją
Fizjoterapia: masaż z konsultacją
79,99 zł
150,00 zł
Oferta zakończona!
Masaż ciała z konsultacją i więcej od 79,99 zł w Fizjoterapia Andrzej Pastwa w Bydgoszczy (-47%)

Twoja reakcja?

Super
Super
4
Ha ha
Ha ha
2
Wow
Wow
28
Smutny
Smutny
27
Zły
Zły
25

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz