Home Kategorie Porady 12 problemów zdrowotnych, które możesz rozpoznać przy pomocy języka.

12 problemów zdrowotnych, które możesz rozpoznać przy pomocy języka.

12 problemów zdrowotnych, które możesz rozpoznać przy pomocy języka.

W pewnych tradycyjnych metodach leczenia jednym z podstawowych sposobów na diagnozę jest zbadanie czyjegoś języka.

Język to pierwszy element układu trawiennego. Analizując go jesteśmy w stanie określić co dzieje się wewnątrz naszego organizmu. Poniżej znajdziesz krótką listę rzeczy, za które odpowiada wyściółka układu trawiennego i dlaczego należy, jak najszybciej diagnozować wszelkie problemy z nią związane.

 1. Jest domem dla miliardów pożytecznych bakterii
 2. Stamtąd pochodzi 95% serotoniny, która niezbędna jest dla naszego dobrego samopoczucia
 3. To tam znajduje się 80% naszego systemu immunologicznego
 4. Jest to bariera ochronna przed wszelkimi toksynami z zewnątrz
 5. Odpowiada za dostarczanie wszelkich witamin, minerałów i składników odżywczych do naszego ciała
 6. Reguluje genetyczne i epigenetyczne zmiany w ludzkim genomie

Problemy ze zdiagnozowaniem chorób wyściółki układu trawiennego biorą się z tego, że jej nie widzimy. Ale czy na pewno? Język może dać nam szybkie i przydatne wskazówki na temat naszego układu trawiennego.

Jeśli wszystko jest w porządku język powinien być:

 • Różowy – nie blady czy czerwony
 • Kolor jest równomierny na całej powierzchni
 • Małe, cylindryczne kubki smakowe powinny być widoczne na wierzchu
 • Nie jest ani za wilgotny, ani za suchy
 • Nie widać żadnych pęknięć na powierzchni
 • Powinna być widoczna cienka, biała warstwa śluzu
 • Nie powinno być śladów zębów na bokach

Diagnoza

Nabłonek żołądka jest najbardziej bezpośrednio połączony z wyglądem języka. Jest to w końcu następny przystanek w układzie trawiennym. Często jakość śluzu jest widoczna już na języku.

Język gwiazdy filmowej

Taki język jest czerwony, gładki i wilgotny – niemal perfekcyjny, gdy tak naprawdę nie jest. Gdy w żołądku jest nadmiar kwasu, język będzie stawał się coraz bardziej czerwony. Twoje kubki smakowe również zareagują na to i zmienią wygląd na bardziej gładki. Twój język jest bardziej wilgotny ze względu na to, że organizm produkuje więcej śluzu, aby ochronić nabłonek żołądka.

Jelito drażliwe

Wygląda na gładki, mokry i blady, w ten sposób ukazując wewnętrzne podrażnienia. Wspomnieliśmy wcześniej dlaczego język wygląda na gładki i mokry, ale bladość ukazuje, że żołądek przestaje produkować kwas, aby uchronić wewnętrzne ściany przed dalszymi podrażnieniami.

Kwasowość

Kwasowy język pokazuje objawy okazjonalnie występującej zgagi. Gdy ilość kwasu zaczyna się zwiększać i przesuwać do góry, drażni on ściany żołądka, przełyk, usta i język. To sprawia, że jest on bardzo czerwony, suchy i gładki.

Błotnisty język

Zazwyczaj reprezentuje problem trawienny, który został już rozwiązany. Efektem jest blady, mokry, pokryty śluzem, a nawet spuchnięty język, zależnie od typu Twojego ciała.

Złe wchłanianie

Taki język zazwyczaj ma ślady zębów na bokach. Ma odbarwienia wahające się od bladości w jednym miejscu i czerwoności w drugim.

Stres

Na takim języku  zobaczymy mnóstwo małych pęknięć i będzie on suchy.

Obciążenie centralnego układu nerwowego

Jeśli na języku widać głębokie pęknięcie na samym środku, reprezentuje to chroniczny obciążenie centralnego układu nerwowego lub rdzenia kręgowego spowodowane przez uraz.

Problemy z trawieniem

Na języku widoczna jest gruba warstwa śluzu, która pokrywa go w całości. Oznacza to, że Twój organizm ma problemy z trawieniem, a Twoje jelita są zablokowane. Jeśli widać nagromadzenie śluzu z tyłu języka, może to oznaczać, że w organizmie nagromadziło się mnóstwo toksyn.

Blady język

Blady język sugeruje, że brakuje dobrego kwasu żołądkowego i enzymów trawiennych, które niezbędne są do odpowiedniego trawienia jedzenia oraz doprowadzania do organizmu waznych minerałów. Może on też wskazywać anemię.

Suchy język

Suchy język pokazuje, że żołądek nie jest odpowiednio nawilżony. Bez odpowiedniego nawodnienia, żołądek nie będzie produkować kwasu i wtedy właśnie język staje się bardzo suchy i nieco bardziej blady.

Wilgotny język

Może być to spowodowane nadmierną ilością śluzu, który produkowany jest przez podrażniony żołądek, niestrawione białka jak kazeina czy gluten, lub przez nadmierny stres.

Spuchnięty język

Opuchnięty język może sugerować zatkanie układu limfatycznego, który cofa się do szyjnych węzłów chłonnych, migdałków oraz języka. Sprawdź inne oznaki zatkanego układu limfatycznego, aby móc to potwierdzić.

Następnym razem, gdy będziesz czuć się nieco gorzej, po prostu spójrz na swój język. Będziesz w szoku ile może Ci powiedzieć.

Źródło: healthy-holistic-living.com

Wybielanie zębów
Wybielanie zębów
199,99 zł
400,00 zł
Oferta zakończona!
Wybielanie zębów od 199,99 zł w Przychodni Specjalistycznej Ewa Konopelko-Śliżewska – 2 lokalizacje (do -55%)

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
3
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz