Home Kategorie Ludzie Ratownicy spod Nanga Parbat – „Polscy bohaterowie. Coś nieprawdopodobnego. Niewiarygodne tempo.”

Ratownicy spod Nanga Parbat – „Polscy bohaterowie. Coś nieprawdopodobnego. Niewiarygodne tempo.”

„Polscy bohaterowie”, czyli Denis Urubko, Adam Bielecki, Piotr Tomala i Jarosław Botor. Tak określono czterech ratowników, którzy bez mrugnięcia okiem ruszyli na pomoc uwięzionym pod Nanga Parbat.

boh1

Denis Urubko, Adam Bielecki, Piotr Tomala i Jarosław Botor ruszyli na pomoc Elisabeth Revol i Tomaszowi Mackiewiczowi. Niezwykłe tempo ratowników przykuło uwagę mediów na całym świecie. Hiszpańska gazeta „Marca” nazwała ich „polskimi bohaterami”.

Przerwali własną wyprawę na K2, aby ratować życie Polaka i Francuzki. Urubko i Bielecki ruszyli na pomoc schodzącej samodzielnie Revol, a w międzyczasie Tomala i Botor szli wolniej ze sprzętem. Ratownicy dotarli do himalaistki w iście ekspresowym tempie.

– „Tempo, w jakim do niej dotarli, jest wprost niewiarygodne. To się nie mieści w głowie, że potrafili w takim tempie przejść tak trudną ścianę. Normalnie taką ścianę robi się dzień, dwa” – wyjaśniał Romuald Bielecki, ojciec Adama Bieleckiego.

– „Mamy do czynienia z historycznym wydarzeniem. Coś nieprawdopodobnego. Takiej sytuacji nie było. To, co pokazali polscy himalaiści, to bohaterstwo, to narażanie życia, żeby nieść pomoc innym ludziom” – powiedział Piotr Cieszewski, zdobywca m.in. Mount Everestu.

– „Na pewno to było dziewięć godzin niesamowitego wysiłku. Są bardzo zmęczeni. Tam jest godzina 3 w nocy i minus 40, minus 50 stopni. Jeżeli wieje z prędkością 100 kilometrów na godzinę na siedmiu tysiącach metrów, a taka jest prognoza na dzisiaj, to ciężko nawet ustać, a co dopiero się wspinać” – skomentowała Kinga Baranowska, himalaistka.

Odwaga i poświęcenie ratowników nie umknęły także zwykłym internautom.

Polmed: Pakiety badań laboratoryjnych dla grup wiekowych
Polmed: Pakiety badań laboratoryjnych dla grup wiekowych
69,99 zł
Oferta zakończona!
Pakiety badań laboratoryjnych dla grup wiekowych od 69,99 zł - ponad 300 lokalizacji z Centrum Medycznym Polmed

Twoja reakcja?

Super
Super
35
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
5
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz