Home Kategorie News ZUS odmawia renty. W życie wchodzi nowe prawo.
106.37K

ZUS odmawia renty. W życie wchodzi nowe prawo.

Pod koniec roku w życie weszły nowe, ważne przepisy dotyczące rent i emerytur. Zgodnie z nimi osoba osiągająca wiek emerytalny nie może pobierać renty, nawet jeśli jest to dla niej korzystniejsze.

W zamian musi przejść na emeryturę. Co więcej, pracujący emeryt nadal musi odprowadzać składki emerytalne, z których nigdy nie skorzysta. O wprowadzonych zmianach ludzie dowiadują się dopiero odwiedzając oddział ZUS-u.

zus1

Zgodnie z wprowadzonymi przepisami każdy, kto osiągnął prawo do emerytury (zarówno wcześniejszej, jak i normalnej) nie może starać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Większość osób dowiaduje się o nowych regulacjach dopiero przy okienku w ZUS, już z kompletnym wnioskiem w ręku. Są to o tyle poważne zmiany, że w wielu przypadkach renta jest o nawet kilkaset złotych wyższa, niż emerytura.

– „W ten sposób wprowadza się przymus przechodzenia na emeryturę osób chorych, mających problemy z utrzymaniem się w pracy z powodów zdrowotnych. A przecież przepisy jasno określają, że jest prawo do emerytury, a nie obowiązek. Taki przymus może być niezgodny z ustawą zasadniczą” – mówi Andrzej Strębski, niezależny ekspert ubezpieczeniowy w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Zmiany, które weszły w życie krytykowane są też przez przedsiębiorców. Ci skarżą się, że nadal muszą odprowadzać składki na ubezpieczenia rentowe za osoby, które już mają prawo do emerytury. Jest to oczywisty bubel prawny.

– „Pracodawca nadal obowiązkowo musi opłacać składkę rentową za emerytów. A przecież te osoby utraciły prawo do przejścia na rentę. Tym samym składka za takie osoby nie ma żadnego związku z prawem do świadczenia. Czyli tak naprawdę nie jest formą ubezpieczenia, tylko kolejnym podatkiem” – potwierdza Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

zus2

Do 54% zniżki na Redukcja tłuszczu/cellulitu - niemarkowe w Queen Instytut Piękna Natalia Maga
Do 54% zniżki na Redukcja tłuszczu/cellulitu - niemarkowe w Queen Instytut Piękna Natalia Maga
55,99 zł
100,00 zł
Oferta zakończona!
Do 54% zniżki na Redukcja tłuszczu/cellulitu - niemarkowe w Queen Instytut Piękna Natalia Maga

Twoja reakcja?

Super
Super
107
Ha ha
Ha ha
146
Wow
Wow
92
Smutny
Smutny
235
Zły
Zły
1797

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz