Home Kategorie Porady Sprawdź jak w naturalny sposób pozbyć się rozstępów!

Sprawdź jak w naturalny sposób pozbyć się rozstępów!

Sprawdź jak w naturalny sposób pozbyć się rozstępów!

Życie po narodzinach dziecka zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni, pojawiają się nowe troski i obowiązki. Ciało również ulega zmianom.

Zdecydowana większość kobiet zauważa, po okresie ciąży, na ciele rozstępy. Pojawiają się na pośladkach, brzuchu, a nawet piersiach i wcale nie jest łatwo się ich pozbyć – ma to związek z obniżającą się elastycznością skóry.

Dlaczego powstają rozstępy?

Rozstępy pojawiają się, gdy dochodzi do szybkiego przybrania na wadze, a następnie do gwałtownego spadku masy ciała. W przypadku ciąży dochodzi do silnego rozciągania skóry, przez co zaczyna delikatnie pękać. W trakcie dziewięciu miesięcy kobiety przybierają na wadze nawet piętnaście kilogramów.

Na powstanie rozstępów narażeni są również ludzie, u których gwałtownie rozwija się otyłość. Jeśli kolejnym krokiem jest szybka redukcja wagi, skóra nie zdąży się skurczyć i niedoskonałości staną się jeszcze bardziej widoczne.

Rozstępy w pierwszej chwili nabierają barwy czerwonej lub fioletowej, a z biegiem czasu robią się szare. Po upływie miesiąca niedoskonałości stają się bardziej widoczne i trudniejsze do usunięcia, dlatego kluczowe jest, by zacząć leczyć je tak szybko jak to możliwe. Warto wziąć pod uwagę specjalistyczne produkty, które sprawią, że rozstępy będą mniej zauważalne.

Kto jest najbardziej narażony na powstanie rozstępów?

Badanie na ten temat przeprowodzono w Amerykańskiej Akademii Dermatologii – wnioski są następujące:

  • u 90% kobiet w trzecim trymestrze ciąży rozwiną się rozstępy
  • genetyka odgrywa istotną rolę w rozwoju rozstępów u kobiet i mężczyzn – jeśli Twoja matka miała rozstępy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że u Ciebie również się rozwiną
  • rozstępy pojawią się u otyłych osób w momencie gwałtownego spadku wagi

Rozstępy mogą pojawić się u wszystkich niezależnie od wieku i narodowości. Osoby o ciemniejszym kolorze skóry mogą spodziewać się znamion o kolorze szarym. Rozstępy u ludzi o jasnej karnacji przybiorą barwę różową lub czerwoną.

Nie da się ich tak po prostu usunąć i mieć problem z głowy, aby tego dokonać, po utracie wagi lub urodzeniu dziecka, trzeba zmienić odrobinę styl życia. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry, w tym celu warto stosować specjalne kremy i olejki. Istnieją również produkty wygładzające skórę i niwelujące uczucie swędzenia, które może wystąpić w drugim lub trzecim trymestrze ciąży.

Mimo wszystko najlepiej jest im zapobiegać, niż je leczyć. Odpowiednie nawodnienie organizmu zmniejsza prawdopodobieństwo powstania rozstępów. Istotnym elementem profilaktyki są również kremy zwiększające elastyczność skóry oraz jej wytrzymałość. Nawet jeśli rozstępy pojawią się, będą mniej widoczne i łatwiejsze w usunięciu. 

Zanikanie rozstępów

Prążki powstałe w wyniku gwałtownego rozciągnięcia skóry z czasem zmieniają swój kolor z fioletowego na srebrno-biały. Choć powinny stawać się mniej widoczne, u części osób dzieje się zgoła odwrotnie, dlatego tak ważne jest, by odpowiednio wcześnie rozpocząć zabiegi pielęgnacyjne, mające na celu poprawienie sytuacji. Nie warto czekać aż rozstępy przybiorą kolor srebrny lub biały, ponieważ wtedy najtrudniej je usunąć.

Istnieje wiele metod leczenia rozstępów, jedną z najlepszych i naturalnych jest połączenie kwasu hialuronowego oraz ekstraktu z cebuli. Z obu składników można przygotować żel, który aplikuje się bezpośrednio na skórę – po dwunastu tygodniach stosowania rozstępy niemal całkowicie zanikają.

Jest wiele sposobów na usunięcie rozstępów, lecz nie każdy z nich uwzględnia naturalne preparaty. Dobrym przykładem jest zastosowanie kremów retinowych, które gwarantują szybką regenerację komórek skóry poprzez syntezowanie kolagenu.

Można poddać się również zabiegom laserowym, które przyspieszają wiązanie kolagenu i zwężają rozszerzone naczynia krwionośne. Trzeba mieć na uwadze, że rezultat widoczny jest dopiero po kilku sesjach i jest to stosunkowo drogi sposób na walkę z rozstępami.

Naturalne metody usuwania rozstępów

Większość kobiet jest skazana na rozstępy po urodzeniu dziecka i gwałtownym spadku wagi. Jest to zupełnie normalne i należy się tym odpowiednio zająć, by zwalczyć powstałe niedoskonałości. Prezentujemy listę naturalnych produktów, które można wykorzystać w walce z rozstępami.

1. Cukier

Może stanowić idealne domowe lekarstwo na rozstępy dzięki swoim właściwościom złuszczającym. Wystarczy zmieszać łyżkę stołową cukru z kilkoma kroplami soku z cytryny i oleju migdałowego, a następnie dobrze wszystko wymieszać. Uzyskany preparat należy wetrzeć w miejsca, na których widoczne są rozstępy, a na koniec opłukać skórę wodą i osuszyć ją. Zabieg należy powtarzać codziennie, a po miesiącu widoczne będą pierwsze rezultaty.

2. Aloes

Jest bardzo skuteczny w leczeniu różnych problemów skórnych, sprawia również, że rozstępy są mniej widoczne. Aby go zastosować, należy wycisnąć na skórę żel z kilku małych liści aloesu i pozostawić na kilka minut. Po wszystkim wystarczy opłukać ciało letnią wodą.

Inna metoda, z wykorzystaniem aloesu, polega na zmieszaniu żelu z zawartością pięciu kapsułek witaminy A oraz witaminy E. Tak przygotowaną maść należy zaaplikować na rozstępy i pozostawić do wyschnięcia, czyli około dziesięć minut. Zabieg należy wykonywać raz dziennie.

3. Sok z ziemniaka

Ziemniaki zawierają wiele witamin i minerałów, które przyczyniają się do regeneracji komórek skóry. Dzięki tym właściwościom bardzo dobrze nadają się do leczenia rozstępów – wystarczy odciąć z ziemniaka kilka plasterków i nacierać nimi skórę przez pięć minut. Kiedy sok wyschnie, zmyj go ciepła wodą.

4. Oliwa

Olej z oliwek jest stosowany od wieków w walce o zdrowszą skórę. Jej nawilżające i lecznicze właściwości sprawiają, że komórki regenerują się znacznie szybciej. Ponadto zawiera dużo substancji odżywczych i antyoksydantów, dzięki czemu można leczyć nią wiele schorzeń dermatologicznych. Aby przeciwdziałać rozstępom, wystarczy ją lekko podgrzać i nałożyć bezpośrednio na „linie”. W ten sposób poprawimy krążenie krwi, co przełoży się na zmniejszenie widoczności tych niedoskonałości. Nie należy jej później zmywać z ciała, gdyż bardzo dobrze nawilża skórę.

5. Olej rycynowy

Kolejnym, naturalnym preparatem leczącym rozstępy jest olej rycynowy – dzięki niemu staną się mniej widoczne. Za jego pomocą można również redukować zmarszczki i przebarwienia skórne. Wystarczy nałożyć go na ciało i przez kilka minut wcierać okrężnymi ruchami, a następnie przyłożyć do skóry czysty kawałek tkaniny. Kolejnym krokiem jest zastosowanie maty podgrzewającej, którą należy umieścić na „opatrunku” i włączyć na trzydzieści minut.

Mimo że opisane metody wykorzystują naturalne preparaty, mogą wywoływać podrażnienia, dlatego bardzo ważne jest, by stosować składniki w odpowiednich ilościach i postępować zgodnie z instrukcjami.

Źródło: wellnessbin.com

Fotokalendarz: różne formaty
Fotokalendarz: różne formaty
23,90 zł
Oferta zakończona!
Fotokalendarz A3, A4 lub XL od 23,90 zł w Colorland

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
3
Wow
Wow
3
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz