Home Kategorie Jedzenie Gdy przeczytasz o właściwościach tego warzywa, będziesz jadł go codziennie.

Gdy przeczytasz o właściwościach tego warzywa, będziesz jadł go codziennie.

Gdy przeczytasz o właściwościach tego warzywa, będziesz jadł go codziennie.

Cukinię można spożywać nawet surową, a liczba dostępnych przepisów pozwala smacznie korzystać z jej dobroczynnych właściwości.

1. Jest dobra dla ciała i skóry

Cukinia zawiera dużo witaminy C, która jest rozpuszczalna w wodzie i działa antyoksydacyjnie. Oznacza to, że organizm łatwo ją absorbuje i dzięki niej zwalcza wolne rodniki, które mają destrukcyjny wpływ na komórki. Antyoksydacyjne właściwości witaminy C hamują utlenianie białek, DNA i lipdów, dzięki czemu organizm funkcjonuje lepiej, a skóra wygląda młodziej.

2. Jest niskokaloryczna

Spożywanie cukinii nie wiąże się z przybieraniem na wadze, gdyż zawiera mało kalorii. Nawet jeśli się odchudzasz, możesz dodawać ją do każdego posiłku – w porównaniu do niektórych warzyw zielonych zawiera o połowę mniejszy ładunek kaloryczny.

3. Zdrowe serce

W stu gramach cukinii znajduje się około 250mg potasu, co stanowi osiem procent dziennego zapotrzebowania organizmu na ten minerał. Pełni on kilka istotnych funkcji w organizmie, między innymi reguluje ciśnienie krwi oraz zmniejsza szkodliwy wpływ sodu. Osoby spożywające dużo słonych potraw, powinny szczególnie mieć to na uwadze.

4. Dla kobiet w ciąży

Cukinia, podobnie jak inne zielone warzywa, zawiera kwas foliowy. Każde sto gramów dostarcza około dwudziestu czterech mikrogramów tego organicznego związku chemicznego – stanowi to sześć procent dziennego zapotrzebowania organizmu. Dostarczanie kwasu foliowego w odpowiednich ilościach, w okresie ciąży, zmniejsza ryzyko rozwinięcia się defektów układu nerwowego płodu.

Cukinie dostępne są w sklepach przez cały rok, lecz najlepiej wybierać te, które mają jasny, zielony kolor i lśniącą skórkę.

Źródło: stethnews.com

Polmed: Badania hormonalne i tarczycowe
Polmed: Badania hormonalne i tarczycowe
89,99 zł
Oferta zakończona!
Badania hormonalne od 89,99 zł - 300+ lokalizacji w ponad 180 miastach z Centrum Medycznym Polmed

Twoja reakcja?

Super
Super
3
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
2
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz