Home Kategorie Jedzenie Odkryto przyczynę wszelkich chorób krążenia, zawałów serca i zgonów. Dowody są niepodważalne.

Odkryto przyczynę wszelkich chorób krążenia, zawałów serca i zgonów. Dowody są niepodważalne.

Odkryto przyczynę wszelkich chorób krążenia, zawałów serca i zgonów. Dowody są niepodważalne.

Wreszcie oficjalne wyniki badań potwierdziły dramatyczny wpływ żywności na stan naszego zdrowia.

Efektem opublikowania wyników tych badań jest to, że amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności wprowadza od połowy 2018 roku całkowity zakaz tego składnika we wszelkich produktach spożywczych.

Na ich stronie możemy przeczytać:

– „Oczekuje się, że działania FDA zmniejszą ilość chorób niedokrwiennych serca i będą mogły zapobiec tysiącom śmiertelnych zawałów serca każdego roku.”

Na skutek tego zakazu dojdzie nie tylko do zmian w produkcji wielu popularnych artykułów spożywczych, ale także do zmiany przepisów kulinarnych.

Jak wykazały badania, margaryny, przekąski, słodycze i inne produkty zawierające utwardzane tłuszcze trans zatykają i uszkadzają tętnice oraz przyczyniają się do występowania chorób krążenia, zawałów serca i śmierci.

Dlatego też wszystkie produkty zawierające tłuszcze trans będą od drugiej połowy 2018 roku zakazane na rynku amerykańskim. Tym samym przyznano, że to co jest dobre dla przedłużenia terminu ważności nie zawsze jest dobre dla zdrowia i długości życia.

Jak można przeczytać na stronie FDA:

– „Akcja prowadzona przez FDA ma zmniejszyć ilość chorób niedokrwiennych serca i zapobiec tysiącom śmiertelnych zawałów serca rocznie.”

Co zrobiono w USA w tej sprawie wcześniej?

Okazuje się, że już od 2006 roku producenci mają obowiązek informować na etykietach produktów o zawartości tłuszczów trans.

FDA szacuje, że dzięki tym zasadom etykietowania spożycie tłuszczów trans zmniejszyło się aż o 78%. Te nowe zasady etykietowania stały się więc kluczowym czynnikiem dokonywania wyborów przez konsumentów, ograniczając spożycie produktów z tymi tłuszczami.

I mimo iż spożycie tłuszczów trans znacząco zmalało, nadal jest za wysokie. Dlatego też amerykański Instytut Medycyny zaleca, aby spożycie tłuszczów trans było jak najniższe. To zalecenie powinien wprowadzić w życie każdy w swoim domu (pomimo braku oficjalnych zaleceń w Polsce).

Publikacja FDA z dnia 16.06.2015 informuje, że amerykański przemysł spożywczy ma do lipca 2018 całkowicie usunąć tłuszcze trans z żywności. Podobny zakaz obowiązuje już w Danii i Norwegii. W Polsce nadal cisza…

Dlaczego producenci w Polsce nie mają obowiązku podawania szczegółowych informacji na etykietach produktów spożywczych?

Póki to się nie zmieni, jedyne co możemy zrobić to:

  • Czytać etykiety – im wyżej jakiś składnik na etykiecie, tym więcej go w produkcie.
  • Nie kupować produktów, które mają wymienione w składzie: utwardzony, uwodorniony, częściowo uwodorniony. Pod takimi określeniami kryją się szkodliwe tłuszcze trans.

Co powodują tłuszcze trans?

  • Zatykają i uszkadzają tętnice
  • Przyczyniają się do chorób krążenia, zawałów serca i śmierci

Właśnie z tego względu od połowy 2018 roku będą całkowicie zakazane w USA.

A oto, co jeszcze możemy przeczytać w tej samej publikacji FDA:

– „Badania wykazują, że dieta i sposób odżywiania odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu występowania przewlekłych problemów zdrowotnych, jak choroby układu krążenia. Obecna akcja idzie w parze z innymi inicjatywami FDA, które na celu maja poprawę zdrowia Amerykanów.”

A to słowa dr Susan Mayne, dyrektora centrum FDA ds. Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia:

– „To stwierdzenie oparte jest na szeroko zakrojonych badaniach nad skutkami dodawania do żywności utwardzanych olejów.”

Jak powiedział Stephen Ostroff z FDA:

– „Oczekuje się, że działania FDA zmniejszą ilość chorób niedokrwiennych serca i będą mogły zapobiec tysiącom śmiertelnych zawałów serca każdego roku.”

Gdzie najczęściej występują utwardzone tłuszcze trans?

Produkty spożywcze, gdzie najczęściej spotkamy te tłuszcze i często ukrywają się pod nazwami: utwardzony, uwodorniony, częściowo uwodorniony to: margaryny (zwłaszcza twarde), majonezy, chrupiące przekąski (chipsy, krakersy, paluszki itp.), słodycze (pączki wielokrotnie smażone w tym samym tłuszczu, ciasta, ciastka, herbatniki, artykuły czekoladowe, biszkopty, wafelki), Fast-foody (frytki, które były wielokrotnie smażone na tym samym tłuszczu), produkty, które dzięki tłuszczom trans mają przedłużony termin ważności (koncentraty, przeciery, zupy w proszku).

eKurs: Szybkie czytanie
eKurs: Szybkie czytanie
11,99 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Szybkie czytanie i efektywna nauka za 11,99 zł w MG Centrum

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
1
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz