Home Kategorie Życie Tak załamanego Owsiaka nie widziałem jeszcze nigdy. „PiS zagarnie pieniądze z WOŚP”.
85.50K

Tak załamanego Owsiaka nie widziałem jeszcze nigdy. „PiS zagarnie pieniądze z WOŚP”.

Jerzy Owsiak i jego fundacja zrobili więcej niż wszyscy ministrowie od 1989 roku razem wzięci. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera dziesiątki milionów złotych dla potrzebujących.

Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość uważa Orkiestrę za rzecz niepotrzebną w najlepszym razie, a nawet za wielkie oszustwo. Jurek Owsiak wystosował dramatyczny apel.

owsiak1

Rząd od pewnego czasu pracuje nad zmianami w ustawie o zbiórkach publicznych. Nowe przepisy mają umożliwić Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji blokadę zbiórki publicznej jeżeli zostanie ona uznana za sprzeczną z zasadami życia społecznego. Przeciwko nowym przepisom protestuje zarówno WOŚP, jak i fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, Amnesty International czy Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Na facebooku Owsiaka pojawiło się oświadczenie, w którym w imieniu swoim i fundacji popiera protest ponad 30 organizacji pozarządowych.

– „Jedną z organizacji podpisanych pod apelem jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od 26 lat organizujemy największą dziś w Polsce zbiórkę publiczną – Finał WOŚP. To jest już nie tylko zbiórka środków na zakup sprzętu medycznego, to jest łączące Polaków w kraju i na całym świecie święto solidarności i społeczeństwa obywatelskiego” – podkreśla Owsiak.

Tymczasem zgodnie z nowym projektem minister spraw wewnętrznych będzie miał prawo zablokować każdą zbiórkę publiczną, jeśli uzna jej cel za „sprzeczny z zasadami życia społecznego” albo, że „narusza ważny interes publiczny”. Jedynym decydentem, czy tak jest faktycznie, będzie MSWiA. To może oznaczać całkowitą likwidację corocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

– „Na mocy przepisów prawa minister spraw wewnętrznych, a więc polityk, otrzyma uprawnienie do tego, by samodzielnie, pod pretekstem swobodnej oceny działalności i celów Fundacji, do Finału nie dopuścić” – zaznacza Jerzy Owsiak.

owsiak2

Lider Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zwraca również uwagę na inny bardzo ważny aspekt ustawy. Jeśli MSWiA uzna daną zbiórkę za niepożyteczną, organizator może wskazać inny cel, ale ma na to zaledwie trzy dni. Po tym czasie zbiórka zostanie zlikwidowana, a zebrane pieniądze zostaną przejęte przez ministerstwo, które samo zadecyduje na jaki cel zostaną wydane.

– „Ten sam polityk będzie miał możliwość „przejęcia” zebranych w Finale WOŚP środków, wskazując wybrany przez siebie bez żadnych konsultacji cel” – podkreśla Owsiak.

Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie, da to politykom możliwość decydowania na jakie cele fundacje będą zbierać pieniądze. Mimo iż w swoim apelu Jerzy Owsiak zwraca uwagę na to, że PiS chce zniszczyć właśnie jego fundację, fakty są takie, że nowe prawo da politykom nieograniczone możliwości ingerowania w działalność każdej fundacji.

owsiak3

Źródło: pikio.pl

Kurs online: Trener-szkoleniowiec z MEN
Kurs online: Trener-szkoleniowiec z MEN
59,00 zł
249,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Kurs online: Trener-szkoleniowiec z zaświadczeniem MEN za 59 zł zamiast 249 zł z P&M Management Group

Twoja reakcja?

Super
Super
1406
Ha ha
Ha ha
1105
Wow
Wow
254
Smutny
Smutny
3373
Zły
Zły
24734

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz