Home Kategorie Zdrowie Stosowanie Ibuprofenu niesie ze sobą ogromne ryzyko, o którym nikt nie wspomina. Co Ci grozi?
1.92K

Stosowanie Ibuprofenu niesie ze sobą ogromne ryzyko, o którym nikt nie wspomina. Co Ci grozi?

Myślałeś kiedyś nad tym, jak często robisz coś, co może być szkodliwe dla Twojego zdrowia? Wiele razy działamy nieumyślnie, ale może mieć to dla nas przykre konsekwencje.

Tym razem wiąże się to z przyjmowaniem dobrze wszystkim znanych leków przeciwbólowych. Środki te dostępne są bez recepty i można je kupić w prawie każdym sklepie, aptece lub stacji benzynowej.

ibu1

Bierzemy je, aby pozbyć się bólu głowy, kręgosłupa, zębów i wszelkich innych dolegliwości. Jak się jednak okazuje, nowe badanie opublikowane w The BMJ może sprawić, że następnym razem dwa razy zastanowisz się, zanim zastosujesz ten specyfik.

Badanie to pokazuje, że przyjmowanie leków takich, jak Ibuprofen i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych może zwiększać ryzyko wystąpienia zawału serca nawet o 50%. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się przeczytać etykiety takich leków, prawdopodobnie zauważyłeś ostrzeżenia o wrzodach, udarach i atakach serca.

ibu2

Badacze przeanalizowali dane medyczne ponad 440,000 pacjentów z Kanady i Europy. W tej grupie ponad 60,000 ludzi doznało dolegliwości kardiologicznych.

Wszyscy z nich brali leki przez co najmniej tydzień, ale nie dłużej niż miesiąc. Dane ujawniły związek między krótkotrwałym, regularnym stosowaniem, a zwiększonym ryzykiem zawału serca. Ważne jest, aby wiedzieć, że ryzyko jest o wiele większe wśród osób ciepiących w tym czasie na choroby serca.

Jakie leki należą do tej grupy?

Ibuprofen i wszelkie jego zamienniki, takie jak Ibum, Metafen, ale również Naproksen i Celebrex przepisywany na receptę. Wyniki pokazują, że przy większych dawkach tych leków, wzrasta także ryzyko wystąpienia efektów niepożądanych. Dla przykładu przyjmowanie 1200 mg Ibuprofenu przez 8 dni lub dłużej może drastycznie zwiększyć ryzyko wystąpienia nagłej dolegliwości kardiologicznej.

ibu3

Odrębne badania przeprowadzone przez duńskich naukowców wykazały, że ryzyko wystąpienia zawału serca zwiększa się o 50%. Te wyniki pokrywają się więc z poprzednimi.

Co należy z tym zrobić?

Lekarze mają świadomość zagrożeń jakie związane są z przyjmowaniem leków przeciwbólowych. Należy ich informować o wszelkich chorobach serca lub objawach, które mogą być związane z poważnymi problemami kardiologicznymi. Ważne także jest to, aby informować lekarza o lekach bez recepty, które stosujemy samodzielnie. Z biegiem lat niektóre leki zostały usunięte z rynku przez zagrożenia, które ze sobą niosły.

Różnorodne masaże do wyboru
Różnorodne masaże do wyboru
103,20 zł
180,00 zł
Oferta zakończona!
Masaż twarzy, szyi i ramion lub leczniczy kręgosłupa za 99 zł i więcej w gabinecie Body Balance w Bydgoszczy (do -35%)

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz