Home Kategorie Zdrowie Dziadkowie, którzy zajmują się wnukami, żyją dłużej. Naukowcy odkryli dlaczego tak się dzieje.

Dziadkowie, którzy zajmują się wnukami, żyją dłużej. Naukowcy odkryli dlaczego tak się dzieje.

Po całym tygodniu masz już dość obowiązków matki? Potrzebujesz chwili przerwy w weekend, ale nie chcesz obciążać swoich rodziców opieką nad dzieckiem? Od dzisiaj nie musisz mieć wyrzutów sumienia.

Nauka udowodniła, że dziadkowie zajmujący się swoimi wnukami żyją średnio pięć lat dłużej.

dziadkowie1

Według najnowszych badań opublikowanych w Evolution and Human Behavior, dziadkowie opiekujący się dziećmi lub zapewniający opiekę dla wnuków, mają mniejsze szanse na śmierć w ciągu najbliższych 20 lat, niż starsze osoby, które nie robią nic podobnego. W badaniu, które zostało przeanalizowane udział wzięło ponad 500 osób w wieku 70 lat i starszych.

Jakie korzyści wynikają z opieki nad dziećmi dla osób starszych?

Nana reading G man a story #nana #grandparents #littleman #toddlerlife

A post shared by Justine Lewis (@lesfarms) on

Dr Ronan Factora, który zaangażowany był w to badanie, mówi ze opieka nad dziećmi pozwala zachować aktywność fizyczną, która jest kluczowym elementem opóźniającym starzenie się organizmu. Dzięki opiece nad dziećmi nie tylko dbasz o kondycję fizyczną, ale również pozostajesz zaangażowany społecznie i pobudzony poznawczo. Wszystko to wpływa na wolniejsze starzenie.

Korzyści zdrowotne wynikające z opieki nad dziećmi dotyczą nie tylko dziadków.

dziadkowie2

To samo badanie wykazało, że starsi, którzy pomagali w opiece nad niespokrewnionymi dziećmi, również żyli dłużej. To samo dotyczy osób bez dzieci. Naukowcy twierdzą, że bezdzietni dorośli, którzy opiekowali się maluchami, żyli średnio trzy lata dłużej.

Mimo iż umiarkowana opieka nad dziećmi niesie sporo korzyści dla zdrowia osób starszych, nie oznacza to, że powinni oni zajmować się maluchami w pełnym wymiarze godzinowym. Pamiętajmy, że starsi opiekunowie mogą odczuwać stres fizyczny i psychiczny spowodowany zaangażowaniem w opiekę nad wnukami.

Kurs online: Opieka nad osobami starszymi lub dziećmi
Kurs online: Opieka nad osobami starszymi lub dziećmi
99,00 zł
33 dni
do końca oferty!
Kurs online: Opieka nad osobami starszymi lub dziećmi z certyfikatami za 99 zł w Kar-Group

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz