Home Kategorie Porady 8 złych nawyków, które niszczą Twoje nerki. Zadbaj o nie, póki jeszcze nie jest za późno.

8 złych nawyków, które niszczą Twoje nerki. Zadbaj o nie, póki jeszcze nie jest za późno.

Nerki to jeden z najważniejszych narządów w naszym organizmie. Filtrują krew oraz usuwają toksyny i nadmiar wody z organizmu.

Wiele osób jednak lekceważy nerki i nie dba o nie należycie. Często kończy się to różnymi poważnymi chorobami. Poniżej znajdziesz 8 złych nawyków, które niszczą Twoje nerki.

naw1

#1. Nieodpowiednia ilość wody

naw2

Jeśli nie pijesz odpowiednich ilości wody, możesz narazić się na odwodnienie lub uszkodzenie nerek. Główną funkcją tego narządu jest odprowadzanie odpadów przemiany materii z naszego organizmu i regulacja poziomu erytrocytów. Gdy nie jesteśmy odpowiednio nawodnieni, przepływ krwi w nerkach zmniejsza się. To prowadzi do odkładania się toksyn w ciele.

#2. Utrzymywanie moczu w pęcherzu przez dłuższy czas

Powinniśmy chodzić do toalety, gdy tylko tego potrzebujemy i nie powinniśmy wydłużać czasu oczekiwania. Gdy odkładamy pójście do toalety na później, może dojść do wielu komplikacji, np. przerostu mięśnia wypieracza. Zwiększenie ciśnienia w pęcherzu moczowym może też doprowadzić do powrotu płynu do nerek i wywoływać wodonercze czy niewydolność.

#3. Nadmierne spożycie sodu

naw3

Większość sodu, który spożywamy wymaga wydalenia. Nerki przeżywają wtedy ciężki okres. Ponad 90% społeczeństwa spożywa o wiele więcej soli niż powinno.

#4. Nadmierne spożycie kofeiny

Coraz więcej ludzi czując pragnienie, chwyta za napoje takie, jak cola czy kawa. One zawierają dużo kofeiny. Kofeina może prowadzić do uszkodzenia nerek, bo zwiększa ciśnienie krwi. Warto zastąpić takie napoje zwykłą wodą, która wspomoże pracę nerek.

#5. Nadużywanie środków przeciwbólowych

naw4

Nadmierne używanie leków przeciwbólowych, nawet w przypadku niewielkiego bólu to bardzo zły nawyk. Mogą one powodować poważne efekty uboczne. Eksperci ostrzegają, że przyjmowanie pigułek przeciwbólowych w dłuższej perspektywie, znacznie obciąża nerki i zmniejsza ich zdolności filtracyjne.

#6. Nadmierne spożycie białka

Spożywanie dużej ilości żywności, która zawiera znaczne ilości białka, może uszkodzić nerki. Białko jest nam bardzo potrzebne w diecie, ale nie powinieneś spożywać go zbyt wiele, jeśli nerki są wrażliwe na jego nadmiar.

#7. Lekceważenie grypy i przeziębień

naw5

Nie należy ignorować przeziębienia i grypy. Nefrolodzy, którzy zajmują się chorobami nerek, przypominają, że one również są wrażliwe na zakażania organizmu.

#8. Nadmierne spożycie alkoholu

Alkohol w dużych ilościach może poważnie uszkodzić nerki. Zawiera on wiele toksyn, które mogą zaszkodzić nerkom. Więc upewnij się, że nie pijesz zbyt dużych ilości alkoholu.

Źródło: besthealthpage.com

Kurs na prawo jazdy kat. B
Kurs na prawo jazdy kat. B
1 599,99 zł
89 dni
do końca oferty!
Jazdy doszkalające (od 94,99 zł) lub kurs na prawo jazdy kat. B (1599,99) w Szkole Jazdy Klon w Bydgoszczy (do -38%)

Twoja reakcja?

Super
Super
1
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz