Home Kategorie Porady Objawy zapalenia opon mózgowych powinien znać każdy rodzic. Ta wiedza może uratować życie.

Objawy zapalenia opon mózgowych powinien znać każdy rodzic. Ta wiedza może uratować życie.

Zapalenie opon mózgowych to choroba polegająca na występowaniu stanu zapalnego błony ochronnej pokrywającej mózg i rdzeń kręgowy.

Przyczyny tej choroby mogą być różne, ale objawy zwykle są podobne. Uważa się, ze dzieci są najbardziej podatne na tę chorobę. Z tego względu warto przypomnieć rodzicom o sposobach wykrywania zapalenia opon mózgowych oraz jego objawach, na które powinno zwracać się największą uwagę.

#1. Nagła gorączka

zap1

Jednym z objawów zapalenia opon mózgowych jest gorączka, która pojawia się nagle. Dziecko zaczyna drżeć i skarży się, że jest mu zimno. Temperatura ciała osoby chorej rośnie w zastraszającym tempie, a jej obniżenie często jest niemożliwe. Z uwagi na to, że objaw ten jest stosunkowo mało specyficzny, należy też zwracać uwagę na inne czynniki.

#2. Bóle głowy

zap2

Ból głowy spowodowany przez zapalenia opon mózgowych nie są silne, często określa się raczej mianem nie do zniesienia. Dodatkowo ból może wpływać na szyję, wywołując sztywność karku. Wypukłe ciemiączko może być ważnym objawem zapalenia opon mózgowych u noworodków.

#3. Podwójne widzenie

zap3

 

To może Cię zainteresować:  Sfotografowali swojego 4-letniego syna tuż przed śmiercią. Mieli powód, aby rozpowszechnić zdjęcie.

Osoba cierpiąca z powodu zapalenia opon mózgowych nie jest w stanie skupić wzroku i widzi podwójnie.

#4. Ból brzucha, nudności, wymioty

zap4

Osoba z zapaleniem opon mózgowych traci apetyt. Dzieje się tak częściowo przez ciągłe nudności, po których mogą występować bóle brzucha oraz wymioty.

#5. Wrażliwość na światło słoneczne

Kolejnym symptomem zapalenia opon mózgowych jest lęk przed światłem. Powoduje on łzawienie oczu i nudności z bólem głowy, który nasila się.

#6. Sztywność mięśni potylicznych

zap5

Dziecko chore na zapalenie opon mózgowych może przybierać charakterystyczną pozycję: leżąc na boku z odchyloną w tył głową oraz zgiętymi nogami. Próby rozluźnienia szyi często kończą się niepowodzeniem.

To może Cię zainteresować:  Symptomy tej poważnej choroby powinien znać każdy rodzic. To może uratować życie Twojego dziecka.

#7. Niezdolność rozprostowania nóg

zap6

Nawet jeśli uda się zgiąć głowę dziecka do klatki piersiowej, nogi natychmiast zegną się w kolanach i nie będzie dało się ich rozluźnić. Zjawisko to nazywa się objawem Brudzińskiego.

#8. Nieustające wysypki skórne

zap7

Wysypki skórne występują w przypadku zapalenia opon mózgowych. Ten test pomoże łatwo wykryć czy wysypka spowodowana jest właśnie przez to schorzenie.

Weź przezroczystą szklankę, nałóż ją na miejsce, w którym występuje wysypka i dociśnij ją mocno do skóry, aż stanie się blada. Jeśli plamy bledną razem ze skórą, osoba ta nie ma zapalenia opon mózgowych. Jeśli wysypka nie zniknie, należy udać się do lekarza.

Pakiety spa dla 1 osoby do wyboru
Pakiety spa dla 1 osoby do wyboru
115,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Wybrany aromatyczny pakiet spa dla 1 osoby od 115,99 zł w Medip Gabinet Masażu w Tychach

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
1
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
0

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz