Home Kategorie News Pierwsza Dama ma dostawać dożywotnią pensję. Kwota zszokowała niektórych.
35.89K

Pierwsza Dama ma dostawać dożywotnią pensję. Kwota zszokowała niektórych.

O pomyśle tym wspominano już kilka lat temu. Prawo i Sprawiedliwość szykuje projekt ustawy, która zakłada wprowadzenie pensji dla pierwszej damy.

Pierwsza dama w naszym kraju pełni funkcję reprezentatywną. Często zajmuje się sprawami charytatywnymi czy pojawia się ze swoim mężem na oficjalnych wydarzeniach. Dlatego też według wyliczeń bycie pierwszą damą to praca na pełen etat, która w tygodniu może pochłaniać nawet 100 godzin. Jeśli dodamy do tego ewentualny wybór męża na drugą kadencję, daje to dziesięć lat intensywnej pracy.

Obecnie pierwsza dama nie dostaje za pełnienie swojej funkcji żadnej pensji. W trakcie trwania kadencji męża nie może też odprowadzać składek emerytalnych. Robi to za nią prezydent. Stąd też PiS chce uregulować funkcję pierwszej damy. Przygotowano projekt ustawy.

Pierwsza dama miałaby otrzymywać wynagrodzenie za swoją funkcję. Bycie żoną prezydenta wiąże się z zawieszeniem działalności zawodowej na czas kadencji, a to skutkuje zerowym dochodem.

Projekt Prawa i Sprawiedliwości zakłada, że pensja pierwszej damy wynosić ma nawet połowę pensji jej męża. W tym wypadku Agata Duda może liczyć nawet na około 13,500 zł miesięcznie. Pensja miałaby być wypłacana do końca jej życia.

Projekt ustawy zakłada też, że taką pensję otrzymają byłe pierwsze damy. Około 10,000 zł miesięcznie miałaby otrzymywać Anna Komorowska, Jolanta Kwaśniewska i Danuta Wałęsa.

Co sądzicie o tym pomyśle?

To może Cię zainteresować:  Kaczyński ujawnia plan na wypadek przegranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich.

Twoja reakcja?

Super
Super
20
Ha ha
Ha ha
19
Wow
Wow
18
Smutny
Smutny
48
Zły
Zły
413

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz