Home Kategorie Poruszające Ksiądz siedział w więzieniu 9 miesięcy za gwałt. Gdy wyszedł, został proboszczem…

Ksiądz siedział w więzieniu 9 miesięcy za gwałt. Gdy wyszedł, został proboszczem…

Ksiądz, który jeszcze 15 lat temu odsiadywał wyrok w amerykańskim więzieniu, teraz sprawuje posługę w polskim kościele. Objął nawet funkcję proboszcza. Za co siedział? Za gwałt na nieletniej…

Do tej sytuacji doszło w 2002 roku w polonijnej parafii w New Britain. Ksiądz Roman K., jak sam to określa, chciał pomóc duchowo 17-letniej dziewczynie, która została zgwałcona przez taksówkarza. Zadzwonił do jej rodziców i poprosił o rozmowę z nastolatką.

– „Dziewczyna zeznała policji, że nigdy wcześniej z księdzem nie rozmawiała. Ksiądz zeznał, że widział się z nią dzień wcześniej i został zaproszony na kawę.”

Ksiądz pojawił się na umówionym spotkaniu. Jego wygląd przykuł uwagę babci – nie wyglądał, jak duchowny. Miał na sobie wymięte spodnie i wyciągnięty sweter. Roman K. siadł z Amy w salonie. Dopytywał ją o gwałt dokonany przez taksówkarza. Później położył ręce na ciel dziewczyny. „Czy dotykał cię tutaj? A tutaj?” – dociekał, przesuwając dłonie od piersi do krocza…

Nastolatka zeznała, że ksiądz przycisnął jej ramiona do kanapy i przytrzymał ją. Ona protestowała, ale kazał się jej zamknąć. To trwało aż dwie godziny.

– „To przeniosło mnie do przeszłości. Miałam, można powiedzieć, retrospekcję… i nie mogłam nic zrobić, mój umysł był gdzie indziej. A kiedy to się skończyło… wróciłam do rzeczywistości i zdałam sobie sprawę, co się stało” – opowiadała reporterce Amy.

Sprawa trafiła na policję. Roman K. przyznał się do odbycia stosunku z nieletnią.

– „Jako metody terapeutycznej zastosowanej na ofierze, aby pomóc jej zapomnieć o złych doświadczeniach napastowania seksualnego w przeszłości. Tłumaczył: „Chciałem pokazać jej, że stosunek seksualny z mężczyzną może być przyjemny”.”

Ostatecznie ksiądz poszedł na ugodę w zamian za łagodniejszy wyrok. W więzieniu w Stanach odsiedział 9 miesięcy i później wrócił do Polski. Od razu został proboszczem w Orzechowie, w województwie warmińsko-mazurskim. Kuria nie poinformowała Stolicy Apostolskiej o tym, że gwałciciel został proboszczem.

Po ujawnieniu skandalu kuria zawiesiła proboszcza w pełnieniu obowiązków. Arcybiskup nagle przypomniał sobie o wytycznych Stolicy Apostolskiej, dotyczących ukrywania pedofilów.

– „Biorąc pod uwagę obowiązujące wskazania Stolicy Apostolskiej i wytyczne Konferencji Episkopatu Polski, Arcybiskup Józef Górzyński, Metropolita Warmiński po rozeznaniu sytuacji podjął decyzję o skierowaniu sprawy do Kongregacji Nauki Wiary, co wiąże się z jednoczesnym zawieszeniem ks. Romana K. w pełnieniu obowiązków duszpasterskich.”

Szkoda tylko, że Roman K. pełnił w Polsce funkcję księdza przez 15 lat, mimo że wcześniej został skazany za gwałt na niepełnoletniej dziewczynie…

Bukowina Tatrzańska: 1-7 nocy z wyżywieniem i spa
Bukowina Tatrzańska: 1-7 nocy z wyżywieniem i spa
189,00 zł
270,00 zł
Oferta zakończona!
Bukowina Tatrzańska: 1-7 nocy dla 2 osób ze śniadaniami lub wyżywieniem HB i opcjonalnym spa w Willi Roztoka

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
1

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz