Home Kategorie News Nowy projekt babcia+. Będzie dotyczył dziadków, którzy spełniają dwa warunki.
9.00K

Nowy projekt babcia+. Będzie dotyczył dziadków, którzy spełniają dwa warunki.

Partia rządząca co chwilę zaskakuje nas nowymi pomysłami. Właśnie dowiedzieliśmy się o kolejnym projekcie, który ma dotyczyć babć.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska, chce wprowadzić tzw. babcine urlopy macierzyńskie. Podobne rozwiązanie wprowadzono np. na Węgrzech.

Elżbieta Rafalska była z wizytą na Węgrzech, gdzie spotkała się z tamtejszym ministrem zasobów ludzkich, Miklosem Kaslerem oraz wiceminister ds. polityki rodzinnej, Katalin Novak. Za interesujące uznała pewne pomysły w zakresie polityki rodzinnej. Zalicza się do nich np. możliwość dodatkowych urlopów wypoczynkowych dla aktywnych zawodowo dziadków. Okazuje się, że mogą oni przejąć opiekę nad dzieckiem, aby rodzice mogli np. wcześniej wrócić do pracy.

To może Cię zainteresować:  Tragiczny wypadek z udziałem skutera. Nie żyje 14-latek, który właśnie rozpoczął wakacje.

– „Na pewno to jest istotne, ponieważ młoda rodzina czasami, szczególnie przy pierwszym dziecku, potrzebuje wsparcia swojej mamy” – zaznaczyła Rafalska.

Aby urlop wypoczynkowy dla aktywnych zawodowo dziadków mógł dojść do skutku, muszą oni spełniać jeden warunek. Dziadek lub babcia muszą mieszkać w tym samym gospodarstwie co wnuk i jego rodzice.

Skoro już jesteśmy przy pomysłach w zakresie polityki rodzinnej na Węgrzech, warto zaznaczyć, że wysokość zasiłku GYES (dodatek, który otrzymuje rodzic dziecka podczas pierwszych trzech lat od jego urodzenia) na jedno dziecko wynosi tam ponad 28 tys. forintów, co w przeliczeniu na złotówki daje nam około 380 złotych.

To może Cię zainteresować:  Przyczyny wypadku autobusu w Warszawie. Wstrząsające informacje o młodym kierowcy.

Prawo do takiego zasiłku przysługuje jednak pod warunkiem, że przez pierwsze 6 miesięcy nie będzie się pracować. Gdy natomiast dziecko skończy rok, a rodzic wróci do pracy, świadczenie może pobierać babcia lub dziadek, jeśli oczywiście zrezygnuje z pracy.

Długość urlopu macierzyńskiego w Polsce zależny jest od liczby dzieci, które przyjdą na świat z jednej ciąży. Gdy kobieta urodzi jedno dziecko, należy się jej 20 tygodni urlopu. Jeśli na świecie pojawiły się bliźniaki – 31 tygodni, trojaczki – 33, czworaczki – 35, a pięcioraczki – 37 tygodni.

Twoja reakcja?

Super
Super
32
Ha ha
Ha ha
124
Wow
Wow
14
Smutny
Smutny
4
Zły
Zły
46

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz