Home Kategorie News ZUS nie odpuszcza nauczycielom. Wszczął kontrolę ich zezwoleń lekarskich.

ZUS nie odpuszcza nauczycielom. Wszczął kontrolę ich zezwoleń lekarskich.

ZUS nie odpuszcza nauczycielom. Wszczął kontrolę ich zezwoleń lekarskich.

Co roku w Polsce przeprowadza się 500 – 600 tys. kontroli ZUS. Nieprawidłowości stwierdzane są w ok. 5 – 6% przypadków.

Wykorzystanie zwolnienia lekarskie w celu innym niż wyzdrowienie wiąże się z ryzykiem cofnięcia wypłaty świadczenia chorobowego albo ze zwrotem pieniędzy przez przebywającego na zwolnieniu, jeśli te zostały wypłacone. ZUS wszczął właśnie prawie 3 tysiące kontroli, aby sprawdzić nauczycieli przebywających na L4 w związku z podejrzeniem o tzw. protest chorobowy.

Zgodnie z zaleceniami to pracodawcy powinni czuwać nad tym, aby pracownicy prawidłowo korzystali z przyznanego zwolnienia lekarskiego. Pracodawcy zatrudniający powyżej 20 pracowników mają możliwość prowadzenia kontroli zwolniej. Jeśli nie dają rady, mogą skierować odpowiedni wniosek do ZUS.

– „Tylko 100 kontroli wszczęto z inicjatywy samych pracodawców, czyli dyrektorów szkół” – wyjaśnił Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS.

Postulaty nauczycieli są dobrze znane. Związek Nauczycielstwa Polskiego żąda podwyżek w wysokości 1000 zł w porównaniu do kwoty podstawowej w 2018 roku. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie spełniło jak dotąd tych roszczeń. Ostatnie rozmowy nie przyniosły pozytywnych efektów. Do postulatów ZNP dotyczących płacy zasadniczej dołączyło też Forum Związków Zawodowych.

– „Rozmowy z minister Anną Zalewską zakończyły się fiaskiem, dlatego zdecydowaliśmy, że też wchodzimy w spór zbiorowy, który najpewniej zakończy się strajkiem generalnym i wstrzymaniem od pracy” – powiedział “Wyborczej” Sławomir Wittkowicz, prezes Forum Związków Zawodowych.

Oczyszczania wodorowe twarzy
Oczyszczania wodorowe twarzy
99,99 zł
400,00 zł
90 dni
do końca oferty!
Zabieg oczyszczania wodorowego twarzy AquaSure H2 od 89,99 zł i więcej opcji w MEDICAL PREMIUM – 4 miasta

Twoja reakcja?

Super
Super
2
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
0
Zły
Zły
3

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz