Home Kategorie News Już od 1 marca wzrosną emerytury i renty. Jednak podwyżki nie obejmą wszystkich.

Już od 1 marca wzrosną emerytury i renty. Jednak podwyżki nie obejmą wszystkich.

Tradycyjna waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS rusza od 1 marca 2019. Zmiany będą, ale nie takie, jak zapowiadane.

12 lutego minister Elżbieta Rafalska podpisała komunikat w sprawie waloryzacji rent i emerytur.

Mimo iż tegoroczna waloryzacja miała sięgnąć 3,26%, ostatecznie wyniosła tylko 2,86%. Rząd przyjął zbyt optymistyczne wskaźniki inflacji, bo ceny w 2018 roku wzrosły mniej, niż było zakładane.

Wprowadzono nowy sposób naliczania świadczeń, tzw. waloryzację kwotową niższych emerytur. Oznacza to, że emeryci pobierający świadczenia do 2500 zł brutto, mogą liczyć na ich wzrost o 70 zł, czyli ok. 56 zł netto. Wyższe emerytury podlegają tradycyjnej procentowej waloryzacji.

Warto dodać, że nowy rodzaj waloryzacji dotyczy wyłącznie tych emerytów, którzy mają udokumentowany 20-letni (w przypadku kobiet) lub 25-letni (w przypadku mężczyzn) staż pracy, ale nie uzbierali odpowiednich składek.

Od 1 marca 2019 najniższa emerytura wyniesie 1100 zł brutto, tak jak renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosić będzie 825 zł brutto.

Najbiedniejsi emeryci powinni ucieszyć się z każdej dodatkowej złotówki, mimo iż jest to tylko kropla w morzu potrzeb. Jak wynika z danych GUS, na same leki przeciętny emeryt wydaje 8,5% swojego świadczenia, a musi jeszcze przynajmniej opłacić rachunki i kupić jedzenie.

Gdyby jednak nie wprowadzono waloryzacji kwotowej, podwyżka emerytur byłaby dla nich niezauważalna, albo nawet upokarzająca.

Tabela waloryzacyjna

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie również w marcu zwracał nadpłacony podatek dochodowy, wynikający ze zwiększenia kwoty wolnej od podatku.

Im niższe świadczenia pobiera emeryt lub rencista, tym większy zwrot otrzyma.

Rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis poinformowała, że świadczeniobiorcy nie muszą wypełniać żadnych wniosków, żeby otrzymać pieniądze. ZUS sam je rozliczy.

Serwis klimatyzacji
Serwis klimatyzacji
19,99 zł
180 dni
do końca oferty!
Ozonowe klimatyzacji od 19,99 zł lub serwis klimatyzacji z napełnieniem czynnika od 59,99 zł w CarCar Service

Twoja reakcja?

Super
Super
6
Ha ha
Ha ha
23
Wow
Wow
6
Smutny
Smutny
34
Zły
Zły
61

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz