Home Kategorie Życie „Za chrzest miało być co łaska, a musiałam zapłacić aż 400 zł. Przecież to jest chore.”

„Za chrzest miało być co łaska, a musiałam zapłacić aż 400 zł. Przecież to jest chore.”

„Za chrzest miało być co łaska, a musiałam zapłacić aż 400 zł. Przecież to jest chore.”

Wszystkie ceremonie kościelne powinny być udzielane za darmo. W myśl „co łaska” musimy dokonywać wpłat za rzeczy takie jak śluby, chrzty czy komunie.

W teorii powinniśmy dać tyle, ile możemy, ale praktyka jest całkowicie inna. Wiele parafii ma swoje cenniki i zasady. Jeden proboszcz weźmie faktycznie „co łaska”, a inny z szuflady wyciągnie skrupulatnie rozpisany dziennik.

Ks. kan. dr Tadeusz Marcinkowski, kanclerz Archidiecezji Warmińskiej mówi:

– „Zgodnie z naszą tradycją rzymskokatolicką wierni dobrowolnie składają ofiary. Niektóre parafie mają cenniki, ale nie jest to odgórne zarządzenie. A że różnią się one kwotami… Wszystko zależy od potrzeb danej parafii. Gdy dach przecieka, potrzeby są większe. Ale w ceny wliczają się też opłaty za korzystanie z cmentarza parafialnego, wywóz śmieci, troskę o drzewa, które rosną na cmentarzu. To wszystko kosztuje. Dlatego nie można się dziwić, że jeden proboszcz liczy sobie tyle za sakrament, a inny tyle. Wszystko zależy od sytuacji.”

Kwoty mówią same za siebie. Szacunkowo rocznie na chrztach kościół może zarabiać nawet 112 mln zł. Takie wyliczenia przeprowadził portal innpoland.pl. Prawdą jest to, że kwoty na jedno dziecko wcale nie są niskie. W sieci natychmiast pojawiły się komentarze zbulwersowanych rodziców, którzy mówią, że chrzest powinien zostać przeprowadzony za symboliczną kwotę taką samą w całej Polsce.

– „Ja to jestem w szoku, bo moja znajoma znad morza za chrzest płaciła 400 zł, a u mnie w parafii rok temu zapłaciłam 150 zł.”

– „Uważam, że chrzest powinien oscylować wokół 100 złotych. Nie szalejmy z takiego powodu. Rodzice i tak mają spory wydatek, wychowując dzieci.”

– „Ja dałam 100 złotych, bo więcej nie miałam. Ksiądz nie był zadowolony i marudził coś pod nosem, ale wtedy powiedziałam mu, że sam sugerował, że mam dać co łaska.”

A jak sytuacja wygląda u Was?

Dieta online i opieka dietetyka
Dieta online i opieka dietetyka
29,00 zł
39,00 zł
60 dni
do końca oferty!
Wygodna dieta online i pełna opieka dietetyka: pakiet na 1 miesiąc za 29 zł i więcej z Peater (do -50%)

Twoja reakcja?

Super
Super
16
Ha ha
Ha ha
18
Wow
Wow
12
Smutny
Smutny
19
Zły
Zły
42

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz