Home Kategorie Życie „Adamowicz mógł żyć”. Biegły sądowy nie ma wątpliwości, co do akcji reanimacyjnej.

„Adamowicz mógł żyć”. Biegły sądowy nie ma wątpliwości, co do akcji reanimacyjnej.

13 stycznia 2019 roku na oczach wielu ludzi rozegrał się prawdziwy dramat. To wtedy zamachowiec śmiertelnie ranił nożem Pawła Adamowicza.

Gdańszczanie byli również świadkami akcji reanimacyjnej, która budzi obecnie sporo wątpliwości.

Doświadczony lekarz patomorfolog z Pomorza ma wątpliwości co do tego czy akcja ratunkowa przebiegała prawidłowo. Wysłał do prokuratury list z uwagami. Poinformował o tym również Radio Gdańsk.

Jak powiedziała prokurator Grażyna Wawryniuk:

– „List pana doktora zawiera wnioski i uwagi dotyczące akcji ratunkowej. Lekarz sformułował je w oparciu o informacje medialne i w lutym przesłał do prokuratury. W ocenie autora listu akcja ratownicza była prowadzona na scenie WOŚP w sposób nieprawidłowy. Jego stanowisko jest takie, że akcja reanimacyjna nie powinna – zwłaszcza tak długo – być kontynuowana na miejscu. Prowadziła bowiem do wypływu krwi. Dlatego prezydent powinien zostać bezzwłocznie przewieziony do szpitala.”

W opinii lekarza sądowego, akcja reanimacyjna, która miała miejsce na scenie, trwała aż 40 minut. To za długo. Według niego rannego prezydenta powinno się natychmiast przewieźć do szpitala. Wtedy miałby większe szanse na przeżycie.

Patomorfolog uważa, że należało w pierwszej kolejności pozaszywać rany, bo „nieprawdą jest, że serce z krwotokiem przestaje pracować”. W związku z tym, długie wykonywanie masażu serca z raną kłutą klatki piersiowej było błędem medycznym.

Śledczy powołają zespół biegłych, którzy ocenią sposób i prawidłowość reanimacji Adamowicza. Wyjaśnią czy udzielono mu odpowiedniej pomocy.

– „W pierwszej kolejności zabezpieczymy dokumentację dotyczącą akcji ratunkowej” – zapowiada prokurator Wawryniuk.

Stefan W. wdarł się na scenę podczas koncertu WOŚP w Gdańsku i zaatakował nożem Pawła Adamowicza. Prezydent miasta doznał poważnych obrażeń m.in. klatki piersiowej. Przewieziono go do szpitala i zrobiono operację. Niestety zmarł następnego dnia, 14 stycznia 2019 r.

Wymiana kół lub opon z wyważaniem
Wymiana kół lub opon z wyważaniem
19,99 zł
90 dni
do końca oferty!
Wymiana 4 kół za 19,99 zł lub opon z wyważaniem za 32,99 zł i więcej w ProfiAuto Serwis Mati-Trans

Twoja reakcja?

Super
Super
0
Ha ha
Ha ha
0
Wow
Wow
0
Smutny
Smutny
2
Zły
Zły
2

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz