Home Kategorie News Nawet 65 tysięcy kobiet nie dostanie „trzynastek”. Wcześniej nikt o tym nie mówił.
19.61K

Nawet 65 tysięcy kobiet nie dostanie „trzynastek”. Wcześniej nikt o tym nie mówił.

O „nowej piątce PiS” zrobiło się głośno już jakiś czas temu. Jednym z programów, które wprowadzić ma partia rządząca jest „trzynastka” dla emerytów i rencistów.

Ta informacja z pewnością wywołała uśmiech na twarzy starszej części społeczeństwa. Niestety teraz okazuje się, że część z nich będzie musiała obejść się smakiem. Trzynastej wypłaty nie dostanie bowiem około 65 tysięcy kobiet.

Luki w projektach ustaw to nic nowego. Nie inaczej jest teraz. „Trzynastka” pomija osoby, którym przysługują rodzicielskie świadczenia uzupełniające lub tzw. matczyne emerytury. Przypomnijmy, że te są one przyznawane w kwocie 1100 zł brutto od 1 marca rodzicom, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci i nie wypracowali sobie emerytur (nie dostaję jej z ZUS ani KRUS). W przypadku kiedy otrzymują normalne emerytury, ale niższe niż 1100 zł, państwo dopłaca różnice.

Takie osoby nie będą mogły liczyć na tzw. „trzynastki”.

Czy „trzynastka” będzie wynosić mniej? Teoretycznie nie, praktycznie tak. Kwota brutto świadczenia, jakie ma zostać wypłacone emerytom i rencistom w maju, ma wynosić 1100 zł (na rękę 935 zł). Ze względu jednak na to, że będzie to druga wypłata w maju (pierwszą będzie normalnie wypłacane świadczenie), nie będzie można jej pomniejszyć o kwotę wolną od przychodu. Tym oto sposobem emerycie w „trzynastce” dostaną 888 zł na rękę, a więc 47 złotych mniej.

Powyższe informacje nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone i nadal wiele może się zmienić. Czy rząd nas czymś jeszcze zaskoczy? Niewykluczone. „Trzynastka” dla emerytów i rencistów ma obowiązywać od 1 maja.

Biały Dunajec: 2-7 nocy ze śniadaniami – ferie i więcej
Biały Dunajec: 2-7 nocy ze śniadaniami – ferie i więcej
339,00 zł
440,00 zł
22 dni
do końca oferty!
Biały Dunajec: 2-7 nocy ze śniadaniami dla 2 osób w Domu Wczasowym Sykowny – ferie i więcej

Twoja reakcja?

Super
Super
40
Ha ha
Ha ha
106
Wow
Wow
34
Smutny
Smutny
26
Zły
Zły
90

Podziel się ze znajomymi!

Zostaw swój komentarz